Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda życie z dzieckiem pod żaglami ?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:02
Wizja ucieczki od codziennych obowiązków i wypłynięcia w rejs jest czasem dla wielu z nas bardzo kusząca. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy dorośli baliby się podjąć taką decyzję, zwłaszcza jeśli mają oni dzieci. Niemniej jednak żeglarstwo w towarzystwie osób młodszych jest możliwe, czego najlepszym przykładem są goście "Strefy Rodzica", Edyta Kos-Jakubczak, Adam Jakubczak i ich córka Kalinka, którzy w ciągłym ruchu są już od ponad 12 lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Edyta Kos-Jakubczak

Zanim wypłynie się w rejs, dobrze aby najpierw zapoznać się z informacjami dotyczącymi wybranego kierunku, m.in jakie trudności można napotkać w trakcie podróży oraz jakie zjawiska mogą zachodzić wokół trasy. W przypadku gości audycji, planowanie wycieczki zaczyna się już pół roku wcześniej. Potrzebne są także odpowiednie uprawnienia oraz wiedza dotycząca budowy środka transportu, by móc go naprawić, gdy zajdzie taka konieczność. 

Posłuchaj
57:31 23.06. Strefa rodzica 2.mp3 Jak wygląda życie z dzieckiem pod żaglami?

Chociaż wspólne żeglowanie jest znakomitą okazją do pogłębiania więzi rodzinnych, w pewnych momentach można odczuwać osamotnienie. Co więcej edukacja dzieci odbywa się wówczas online lub w systemie nauczania domowego, w tym wypadku na łodzi. Z drugiej jednak strony dzięki takim podróżom możemy poznać ludzi z różnych krajów, a także udać się w ciepłe rejonu podczas zimy. Ponadto przebywanie na morzu sprawia, że zaczynamy doceniać małe rzeczy, jak np. ciepłą herbatę. 

Rodzina pod żaglami_ramówka_PRD.jpg Rodzina pod żaglami_ramówka_PRD.jpg

O życiu na jachcie można dowiedzieć się także z książki "Władcy wiatrów. Prawdziwe życie na morzu" autorstwa gości Strefy Rodzica. – Książka zawiera w sobie 6 osobnych rozdziałów. Opowiadają one o 6 osobnych przygodach – powiedział Adam Jakubczak. Dodatkowo rodzinę można usłyszeć w każdy piątek podczas ich audycji "Rodzina pod żaglami" w Polskim Radiu Dzieciom. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Edyta Kos-Jakubczak, Adam Jakubczak i ich córka Kalinka.
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze planować czas?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:06
Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń