Polskie Radio Dzieciom

Wakacje rodzinne od strony prawnej. Co warto wiedzieć? [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 15:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny najnowszy podcast dotyczący wakacji rodzinnych od strony prawa. Wakacje to długo wyczekiwany okres radości, relaksu i odpoczynku. Dla dzieci może być to także czas częstszych wyjazdów z rodzicami za granicę lub na obozy czy kolonie. Aby jednak móc cieszyć się taką wycieczką w pełni, dobrze jest zadbać o odpowiednie przygotowanie się do niej, również od strony prawnej. O tym, co warto wiedzieć, by uniknąć zaskoczenia na wakacjach opowiedziała  w podcaście Polskiego Radia Dzieciom adwokat, Katarzyna Ludwig. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Ambiento/Shutterstock

Wyjeżdżając za granicę istotne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty dziecka, nawet jeśli poruszamy się po Unii Europejskiej. W strefie Schengen wystarczy mieć dowód, natomiast poza nią wymagany jest paszport. Co więcej, warto jest się także zapoznać z obowiązującymi przepisami danego kraju, do którego udajemy się na wakacje, gdyż mogą się one różnić dla danego państwa.

W celu uzyskania paszportu dla dziecka poniżej 18 roku życia niezbędny jest podpis każdego z rodziców na wniosku paszportowym. W sytuacji rozwodu, gdy jeden z dorosłych nie wyrazi na to akceptacji, możemy wówczas wystąpić do sądu opiekuńczego o zgodę zastępczą. Jest to jednak proces długotrwały, dlatego warto rozpocząć go odpowiednio wcześnie. 

POSŁUCHAJ PODCASTU POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Kiedy dziecko wyjeżdża na wakacje z innym członkiem rodziny niż rodzic, oboje z opiekunów muszą wyrazić na to zgodę, najlepiej w formie pisemnej, z podpisem potwierdzonym u notariusza. Dobrze jest także zadbać o to, by pismo to zostało przetłumaczone na język urzędowy państwa, do którego wybiera się dziecko. To dlatego, ponieważ w przypadku niezbędnej hospitalizacji personel medyczny będzie musiał zweryfikować, czy dany dorosły towarzyszący osobie młodszej może podejmować decyzje np. odnośnie sposobu leczenia dziecka.

Podczas kolonii i obozów opiekę prawną nad dzieckiem sprawują wychowawcy. Niemniej jednak korzystne jest przeprowadzenie weryfikacji organizatora. – Nie ma znaczenia, czy jest to organizator prywatny, czy szkoła organizuje taki wypoczynek. Każdy organizator wypoczynku dla małoletnich jest zobowiązany do spełnienia określony warunków – powiedziała Katarzyna Ludwig. Skorzystać można z informacji zawartych w tzw. bazie wyjazdowej, do której organizatorzy muszą się zgłosić i uzyskać zgodę. Jeśli taka osoba nie widnieje jako przedsiębiorca polski, jej weryfikacja następuje w państwie, w którym zarejestrowana jest działalność gospodarcza.

Będąc zagranicą wsparcie uzyskamy od placówek dyplomatycznych. Kradzież lub zgubienie dokumentów dobrze jest jednak najpierw zgłosić na posterunku policji. W przypadku zaginięcia dziecka pomocy może udzielić ambasada lub konsulat, który zapewni np. tłumacza. Jeśli natomiast podczas naszego pobytu poza Polską biuro podróży ogłosi bankructwo, warto szybko skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim Województwa. To dlatego, ponieważ w tej sytuacji jest on zobowiązany do sprowadzania takich osób do kraju. Dodatkowo z powodu niewykorzystanej części wakacji przysługuje im zwrot kosztów. 

Podcast: Strefa rodzica - prawo
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: adwokat, Katarzyna Ludwig
Data premiery: 28.06.2021.

Podcast przygotowany przez redakcję Polskiego Radia Dzieciom.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:59
Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczne wakacje nad wodą. Rozmowa z ratownikiem WOPR

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 16:01
Kiedy my w wakacje odpoczywamy na plaży, nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR, czyli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedną z takich osób jest Kinga Czerwińska, która w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o swojej pracy i bezpieczeństwie nad wodą.
rozwiń zwiń