Polskie Radio Dzieciom

Bezpieczne wakacje nad wodą. Rozmowa z ratownikiem WOPR

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 16:01
Kiedy my w wakacje odpoczywamy na plaży, nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR, czyli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedną z takich osób jest Kinga Czerwińska, która w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o swojej pracy i bezpieczeństwie nad wodą.
Mazurscy ratownicy interweniowali w weekend kilkakrtonie
Mazurscy ratownicy interweniowali w weekend kilkakrtonieFoto: TOMASZ BARANSKI/REPORTER

W momencie, kiedy widzimy, że komuś zagraża niebezpieczeństwo lub źle się czuje należy szybko wezwać pomocy. Z racji tego, że ratownicy nie zawsze są blisko, wsparcia możemy szukać u innej osoby dorosłej lub dzwoniąc pod 112. Trzeba być jednak świadomym, że umyślne podnoszenie fałszywego alarmu może przynieść niekorzystne skutki w przyszłości, ponieważ jest możliwość, że ludzie staną się wtedy bardziej znieczuleni i obojętni. Z kolei gdy chcemy wejść do wody, warto zrobić to stopniowo, ochlapując się. Dodatkowo zaleca się także, by po jedzeniu najpierw odpocząć. Jeśli będąc w morzu lub jeziorze złapie nas skurcz, najlepiej będzie położyć się na wodzie na plecach i skupić się na oddechu. 

Posłuchaj
59:35 2021_06_29 18_00_06_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 29 czerwca godz. 18:00

Każdy ratownik, którego na plaży można rozpoznać po czerwonym stroju, musi przejść odpowiednie szkolenia, np. z udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji. Często siedzą oni pod parasolem, by móc widzieć innych lepiej. Przed słońcem chronią ich także czapki z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. W swoim wyposażeniu mają koła ratunkowe, pomarańczowe nadmuchane łódki, motorówki, skutery z platformą ratowniczą oraz długie, żółte pianki zwane węgorzami ratowniczymi, które służą do holowania osób.

Z powodu nurtów i wirów w rzece mniej ryzykownie jest się kąpanie się w jeziorze, gdzie woda stoi. W morzu natomiast powinniśmy uważać na fale, które mogą wciągnąć. Dlatego też najbezpieczniej jest pływać w kąpielisku strzeżonym. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Kinga Czerwińska / WOPR
Data emisji: 29.07.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:59
Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 11:13
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń