Polskie Radio Dzieciom

Rodzicielska pewność siebie. Jak rozmawiać z dzieckiem o tym co najważniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 12:10
Dzieci mogą czuć się zagubione w świecie, w którym przyszło im funkcjonować. Podobnie jak my, nasze pociechy są narażone na trudne informacje, z którymi nie zawsze jest im łatwo się mierzyć. Wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo rozmawiać z dzieckiem na wszelakie tematy podzielił się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marek Michalak, autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Empatia, wrażliwość i pewność siebie w zapewnianiu dzieciom bezpieczeństwa to filary rodzicielstwa.
Empatia, wrażliwość i pewność siebie w zapewnianiu dzieciom bezpieczeństwa to filary rodzicielstwa.Foto: Glow Images/East News

W relacji rodzica z dzieckiem nie da się uniknąć trudnych tematów i pytań, na które często niełatwo znaleźć odpowiedzi. Empatia, wrażliwość i pewność siebie w zapewnianiu dzieciom bezpieczeństwa to filary rodzicielstwa. Dzieci doskonale odczuwają nasz niepokój i są w stanie, nawet nieświadomie, podzielać towarzyszące nam uczucia. Kluczem jest bycie dla dziecka ostoją i oazą spokoju, która będzie stanowiła przeciwwagę dla burzliwych losów świata. Kwestia ta jest szczególnie istotna w tym czasie – czasie wojny i niepewnego jutra. 

Posłuchaj
59:35 2022_02_28 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak rozmawiać z dziećmi o tym, co jest w życiu najważniejsze? Cz.1_ Strefa Rodzica 28 lutego godz. 21:00

 

Książka "Opowieści o tym, co w życiu ważne" autorstwa Marka Michalaka to zbiór dziewiętnastu scenek, w których rozmowy o wartościach wplecione są w rodzinną codzienność. Po lekturze okazuje się, że to nie pochodzenie, wiek czy wykształcenie czynią nas mędrcami, a wartości, takie jak miłość, tolerancja, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, akceptacja, a także pokój. Choć książka ta pozornie skierowana jest do dzieci, ma w sobie treści, z którymi powinni zmierzyć się dorośli. 

Posłuchaj
59:44 2022_02_28 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak rozmawiać z dziećmi o tym, co jest w życiu najważniejsze? Cz.2_ Strefa Rodzica 28 lutego godz. 22:00

 

W rozmowie z drugim człowiekiem, również z dzieckiem, zdecydowanie ważniejsze od "ja" jest "my". Porozumienie obu stron i znalezienie części wspólnej i płaszczyzny, na której każdy z uczestników może nauczyć się czegoś od swojego rozmówcy. Poruszają z dzieckiem trudny temat, wysłuchajmy najpierw, co ono ma nam do powiedzenia. Wymieńmy się spostrzeżeniami bez oceniania z góry. Po więcej na ten temat odsyłamy do załączonej audycji.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne"
Data emisji: 28.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:03
Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybuch złości ze strony rodzica? Z pomocą przychodzi rozmowa naprawcza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 23:43
Wybuch złości powoduje często wyrzuty sumienia, a to z kolei generuje kolejne napięcia. Gdy oddalamy się od dziecka w złości, ważne są powroty i umiejętność przyznania się do błędu. Rozmowa naprawcza ma na celu wyjaśnienie, że wybuchy złości się zdarzają, a jako rodzice bierzemy odpowiedzialność za swoje działanie, dając dzieciom przy tym cenną lekcję.  
rozwiń zwiń