Polskie Radio Dzieciom

Dezinformacja i manipulacja w sieci. Jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 14:03
W ostatnich miesiącach ponad połowa polskich internautów zetknęła się z dezinformacją lub manipulacją. Liczba ta zwielokrotniła się w obliczu trwającej w Ukrainie wojny spowodowanej atakami rosyjskimi. W tej dynamicznej sytuacji użytkownicy kierują się emocjami.
Odkąd internet pojawił się w telefonach, jesteśmy zalewani bieżącymi informacjami
Odkąd internet pojawił się w telefonach, jesteśmy zalewani bieżącymi informacjamiFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Odkąd internet pojawił się w telefonach, jesteśmy zalewani bieżącymi informacjami. Obecność algorytmów sprawia, że kliknięcie w jedną informację narzuca tor pojawiania się kolejnych. Na każdą informację poświęcamy zaledwie kilka sekund. Choć trudno uniknąć fake newsów, trzeba nauczyć się rozpoznawać nieprawdziwe informacje. Pomocne w tej sytuacji może okazać się krytyczne myślenie i ograniczenie źródeł, z których czerpiemy informacje do tych sprawdzonych. 

Posłuchaj
59:34 2022_03_10 22_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dezinformacja i manipulacja w sieci. Jak je rozpoznać? "Strefa rodzica" w PRD_10.03.2022.

Gdy mamy przed oczami informację, zwróćmy uwagę na autora tekstu i podane źródła, na podstawie których powstał artykuł. Zastanówmy się, czy autor przekazuje nam suche informacje, czy tekst jest nacechowany emocjonalnie, a także - jakie emocje ma w nas wywołać. W celu zweryfikowania danych sprawdzajmy jednocześnie inne źródła i porównujmy informacje z różnych miejsc.

Z informacji zawartych w internecie korzystają także dzieci i młodzież, chociażby podczas odrabiania prac domowych. Jako rodzice, starajmy się wskazywać swoim pociechom rzetelne źródła. Więcej o tym, jak je rozpoznawać w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Marta Gromada – kierownik zespołu konfekcjonowania danych w NASK
Data emisji: 10.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Audycja: Strefa Rodzica

Gość: 

Data emisji: 10.03.2022

Godzina emisji: 21:00

Zobacz także
Czytaj także

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 08:00
Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:28
W dzisiejszym świecie trudno jest nie mieć grafiku wypełnionego po brzegi. Pęd i presja środowiska towarzyszą nam na co dzień. W wolnych chwilach oczekujemy przede wszystkim wytchnienia i odpoczynku. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać czas wolny?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy. Jest aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 13:44
Po zdaniu egzaminu z człowieczeństwa przyszedł czas na egzamin adaptacji – zarówno w kwestii administracyjnej, jak i emocjonalnej. Najsłynniejsza Babcia polskiego internetu angażuje się – a przy tym inne babcie – w pomoc Ukrainie. Akcja zorganizowana przez Mądrą Babcię opiera się na pomocy długofalowej i skupia się na zapewnieniu wsparcia tym, którzy potrzebują go najbardziej, czyli najmłodszym.  
rozwiń zwiń