Polskie Radio Dzieciom

Nauczanie języka polskiego a uczniowie z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 10:20
Uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim uczą się języka polskiego zgodnie z podstawą programową. Dodatkowo dla obcokrajowców organizowane są zajęcia pozalekcyjne, podczas których wplatane są elementy nauczania języka polskiego jako języka obcego. Wśród zadań związanych z nauką języka polskiego jest wskazywanie analogii między tym językiem, a językiem ojczystym uczniów.  
Nauczanie języka polskiego a uczniowie z Ukrainy
Nauczanie języka polskiego a uczniowie z UkrainyFoto: Shutterstock

Katarzyna Pasławska-Iwanczewska od lat pracuje z dziećmi z Ukrainy. Gościni Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom uczy w szkole przeznaczonej dla ukraińskiej mniejszości narodowej, a język ukraiński jest obowiązkowym dla uczniów. Choć w szkole są osoby, które władają językiem polskim, pojawiło się wielu uczniów, którzy zetknęli się z naszą mową po raz pierwszy. Teraz uczą się nie tylko języka, ale też zaczynają przyswajać wiedzę w tym języku.  

Część przedmiotów w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim prowadzona jest po ukraińsku, ale język polski, historia polski, geografia czy wiedza o społeczeństwie nauczane są po polsku. Również egzamin maturalny uczniowie tej szkoły zdają w języku polskim. Praca na lekcji języka polskiego wymaga od uczniów znajomości utworów literackich i rozumienia złożonych tekstów. Aby uczniowie byli w stanie ukończyć szkołę z sukcesem, proces nauczania języka musi być intensywny. 

Posłuchaj
58:18 2022_03_31 22_00_48_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nauczanie języka polskiego a uczniowie z Ukrainy

Dzieci potrzebują czasu na przyswojenie języka i rozpoczęcie aktywności podczas lekcji. Zanim zacznie wypowiadać się samodzielnie, musi się najpierw osłuchać z danym językiem. Nauczanie języka polskiego należy rozpocząć od podstaw, uwzględniając specyfikę polskiego. Na początku warto poświęcić uwagę pisowni czy gromadzeniu słownictwa. W samej rozmowie jest wiele istotnych kwestii, które ułatwią uczniowi oswojenie się z językiem. Chodzi tu między innymi o tempo mówienia. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Katarzyna Pasławska-Iwanczewska – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim
Data emisji: 31.03.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 10:38
Pierwsza faza pomocy nazywana jest heroiczną. Jest ona podsycona dużymi emocjami, a zaangażowanie jest efektywne. Mowa tu o uruchamianiu potencjału społeczności i mobilizacji sił. Następnie przychodzi faza miesiąca miodowego, która objawia się ufnością i nadzieją. Panuje wówczas przekonanie, że można realnie pomóc i uda się coś stworzyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:05
Do najważniejszych wyzwań z punktu widzenia nauczycieli i wychowawców należy sprawna integracja dzieci z zespołem klasowym, który zastaną. Właściwe przyjęcie jest gwarancją dobrego samopoczucia w klasie i może ułatwić chociażby poradzenie sobie z barierą językową. Dobrym rozwiązaniem są także oddziały przygotowawcze. Problem pojawia się wówczas gdy ukraińskie dziecko trafia do ostatniej klasy szkoły podstawowej czy liceum i lada moment musi napisać egzamin w języku polskim, w tym egzamin z języka polskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:35
Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
rozwiń zwiń