Polskie Radio Dzieciom

"Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:22
Wśród rodziców panuje przekonanie, że gry cyfrowe nie mają nic wspólnego z dobrem dziecka, a na pewno nie wpływają na pociechę rozwijająco. Utarło się, że gry cyfrowe zabierają czas, odciągają od obowiązków i przetrzymują dzieci przed ekranem, a co najważniejsze – cieszą się sympatią graczy, więc na pewno nic dobrego w nich nie ma. W rzeczywistości taka forma spędzania czasu może nieść za sobą pozytywne efekty, na co wskazują badania naukowców. Więcej o tym, jak gry cyfrowe mogą wpływać na rozwój dziecka w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Po gry komputerowe sięga 18 milionów Polaków
Po gry komputerowe sięga 18 milionów Polaków Foto: Shutterstock/sakkmesterke

Sytuacja pandemii pokazała nam, że nowe technologie mogą okazać się pomocne w wielu przypadkach. Teraz wszyscy, którym dane było uczyć się bądź pracować zdalnie, zastanawiają się, jak bardzo nowe technologie wpływają na rozwój, czy są pomocnym i ważnym narzędziem w aspekcie dydaktycznym. To, jak korzystać z tego narzędzia w sposób odpowiedni, zostało przedstawione w książce „Jak nie zgubić dziecka w sieci?”. Znajduje się tam między innymi narzędziownik, czyli zbiór pomocnych aplikacji, programów i platform, z których można czerpać pod kątem edukacyjnym lub terapeutycznym. Po książkę sięgnęli nie tylko rodzice, do których ta pozycja była adresowana, ale także nauczyciele oraz dzieci. 

- Jako pedagog specjalny muszę powiedzieć, że od zawsze byłam entuzjastką wykorzystania nowych technologii w procesie terapeutycznym z moimi uczniami – mówi Zyta Czechowska, wyliczając aplikacje, programy i platformy wspomagające rozwój mowy, komunikację alternatywną, doskonalenie motoryki małej, percepcji słuchowej, ćwiczenie skupiania uwagi i koncentracji. Metody nauczania aktywizujące uczniów, nauka w szkole z pomocą nowych technologii to jedno, ale czas wolny to drugie. Czy gry cyfrowe są wrogiem edukacji? A może są jego sprzymierzeńcem? Aby gry cyfrowe miały na młodego człowieka przede wszystkim dobry wpływ, należy pamiętać o zachowaniu cyfrowej higieny. 

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych gier. Każda z nich, w zależności od rodzaju, może doskonalić inne umiejętności. Gry strategiczne wymagają zdolności dowodzenia i strategicznego myślenia, gry zręcznościowe uczą sprawności i koncentracji, a także umiejętności przewidywania, gry przygodowe rozwijają logiczne myślenie i uczą rozwiązywania problemów. O grach, które służą edukacji mówiła w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Zyta Czechowska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Zyta Czechowska – nauczycielka, pedagożka specjalna, współautorka książki "Jak nie zgubić dziecka w sieci?"
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 08:00
Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawa lalkami jako istotny element dzieciństwa [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 14:21
Zabawa lalkami nie jest tylko dla dziewczynek - kulturowe stereotypy mogą pójść w zapomnienie! Na to potrzeba jednak czasu i choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło, nie możemy powiedzieć jeszcze, że stereotypy względem płci nie istnieją. Mimo wszystko utrzymanie harmonii między płciami przynosi korzyści każdej ze stron, dlatego warto iść w tym kierunku. O tym, jak wiele korzyści płynie z zabawy lalkami powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Żysko-Pałuba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 15:17
Powstaje coraz więcej inicjatyw, w których to właśnie młodzież bierze sprawy w swoje ręce, często za sprawą mediów społecznościowych. Niektóre z nich z powodzeniem działają od kilku lat, a za każdą z nich stoi specjalista z tytułem naukowym służącym radą, wsparciem i odpowiednią pomocą. Do takich inicjatyw należą "Nastoletni azyl, Idź pobiegaj" i "Solve the problems". O tym, na czym polegają działania poszczególnych organizacji, opowiedzieli w Strefie Rodzica ich członkowie.
rozwiń zwiń