Jadalną część topinamburu stanowią rozgałęzione bulwy. Topinambur można jeść na surowo – w takiej formie będzie najzdrowszy, jak również piec i gotować. Jeśli zdecydujemy się potraktować topinambur tak, jak dotychczas przyrządzaliśmy ziemniaki, najlepiej jest warzywo zmiksować. Świetnie sprawdzą się także napary z nadziemnych części topinamburu. Co ciekawe, topinambur mogą spożywać już bardzo małe dzieci, natomiast powinny z niego zrezygnować osoby uczulone na fruktozę, czyli cukier z owoców.
59:48 2022_06_02 21_00_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc
Topinambur to roślina, której się nie nawozi, a więc również taka, która nie chłonie nic z gleby, również tych niepożądanych w diecie substancji, jak szkodliwe substancje radioaktywne, metale ciężkie czy azotany. To oznacza, że topinambur będzie czysty i zdrowy bez względu na warunki, w jakich wyrośnie. Dzieje się to za sprawą dużej ilości inuliny zawartej nie tylko w topinamburze, ale także w kilku innych roślinach. Inulina przechodzi przez jelito cienkie i trafia do jelita grubego praktycznie niezmieniona, a tam odżywiają się bakterie odpowiedzialne za nasze zdrowie.
Zawarta w topinamburze inulina sprawia, że do trawienia cukru nie potrzebna jest insulina, co oznacza, że trzustka nie jest przeciążana w celu wytwarzania bardzo dużych ilości insuliny, a więc pracuje na odpowiednim poziomie. To, o czym mowa, nie tylko nie powoduje cukrzycy, ale wręcz jest w stanie ją wyleczyć. Pierwsze badania na ten temat sięgają już dziewiętnastego wieku. Więcej o nich opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom specjalistka od topinamburu, Katarzyna Ziemkiewicz.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Katarzyna Ziemkiewicz
Data emisji: 02.06.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!