Kupując gotowe produkty, trudno jest być w pełni świadomym, co się w nich znajduje. Oczywiście możemy sprawdzić etykietę wraz ze składem, natomiast jeśli kupujemy dla dzieci np. warzywa w słoiczku, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie rosła wykorzystana do tego marchewka oraz jakich pestycydów użyto do jej uprawy. Tak więc tego typu dania można wykorzystać np. w podróży, natomiast niekorzystne jest stosowanie ich jako podstawowego elementu diety dziecka. Wynika to również z uwagi na fakt, że podczas sterylizacji słoiczków może pojawić się substancja, która w dużych ilościach jest niebezpieczna. Co prawda, kupując warzywa samemu, także nie wiemy, skąd one pochodzą, ale możemy być pewni, że podczas gotowania nie zostaną dodane do nich żadne sztuczne składniki.
59:42 2021_11_04 21_00_26_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 4 listopada godz. 21:00
Produkty przetworzone mogą wywoływać u dzieci różne objawy, jak np. biegunkę lub wysypkę podobną do alergicznej. Niemniej jednak testy alergiczne zazwyczaj wówczas nic nie wykazują, a odstawienie potencjalnych alergenów także okazuje się mało pomocne. Dopiero zaprzestanie korzystania z żywności przetworzonej, w której skład wchodzą dodatki chemiczne, na rzecz żywności robionej samodzielnie w domu, może poprawić zdrowie dziecka.
59:38 2021_11_04 22_00_31_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 4 listopada godz. 22:00
Oprócz składu produktów istotny jest też sposób przechowywania żywności oraz gotowanie. Jeśli zatem podgrzewamy ryż lub kaszę w woreczkach, proces ten może z czasem negatywnie oddziaływać na nasz organizm, ponieważ szkodliwe substancje znajdujące się w woreczku mogą przechodzić do pokarmu, który następnie spożywamy. - Jeżeli jemy taki plastik z woreczków, a my go jemy, jeżeli konsumujemy żywność z plastiku, to to wpływa potem negatywnie na nasz układ hormonalny – skomentowała Julita Bator. Tak więc zamiast plastikowych woreczków możemy podgrzewać pokarm w naczyniach np. z żaroodpornego szkła lub ceramicznych.
Aby ograniczyć spożywanie cukru i barwników, możemy zamienić produkty z cukierni na domowe wypieki. W ten sposób będziemy mogli kontrolować ilość spożywanego cukru oraz wykorzystać jego zdrowsze zamienniki, jak np. daktyle. Co więcej, własnoręczne robienie produktów, np. przetworów, może przynieść ogromną satysfakcję.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Julita Bator
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.