Polskie Radio Dzieciom

Co włosy "mówią" o naszym zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 09:17
W trychologii mówi się o trzech poziomach pielęgnacji. Część, którą widzimy codziennie w lustrze, tzw. łodyga to część martwa. Tutaj mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest skóra głowy i mogące się na niej pojawić problemy, do których należą łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Kolejną kwestią jest wypadanie włosów, które nie jest obojętne dla naszej psychiki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/ Shutterstock

Magdalena Szymczak podkreśla, że włos, który ma wypaść, i tak wypadnie, a problem z włosami, tak jak każdy inny, jest problemem do przepracowania. Zamiast biec po kolejny szampon z drogerii mający działać przeciwko wypadaniu włosów, przeanalizujmy, co działo się w naszym życiu w ostatnim czasie (być może byliśmy narażeni na długotrwały stres albo zmieniliśmy dietę), zróbmy badania krwi i wybierzmy się do specjalisty, dermatologa lub trychologa. 

Posłuchaj
58:28 2023_02_23 21_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?_Strefa Rodzica 23 lutego 2023

 

– Na takiej wizycie możemy zrobić specjalne badanie trichoskopowe, podczas którego widzimy z mikroskopowego poziomu skóry głowy, ile jest nowych rosnących włosów i z jakim typem łysienia mamy do czynienia – podkreśliła trycholog – Wiedząc to, możemy dobrać odpowiednią terapię i leczenie. 

Odpowiednie dbanie o włosy warto wprowadzić już w dzieciństwie. Częste wiązanie włosów w ciasny kucyk, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, może doprowadzić do łysienia trakcyjnego. – Dziecku może ta pierwsza linia włosów posunąć się nawet o centymetr. Charakterystycznym problemem jest też ból cebulek w momencie, kiedy rozpuszczamy włosy po całym dniu noszenia kitki albo pojawia się zapalenie mieszków włosowych. To jest sygnał, że powinniśmy udać się do specjalisty – dodała Magdalena Szymczak.

Ważne jest też właściwe czesanie włosów, w przeciwnym razie mogą one zacząć się kruszyć. Najlepiej jest czesać włosy od dołu, zaczynając od końcówek i stopniowo rozczesywać kolejne partie. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki myjemy skórę głowy. Magdalena Szymczak zachęca do podwójnego mycia, pracując opuszkami palców na skórze, a nie na włosach. Należy też dbać o to, by nie kłaść się spać z mokrymi włosami. Korzystne jest stosowanie jedwabnej poszewki, czepka lub gumki do włosów. Jeśli związujemy włosy na noc, najlepszy będzie luźny warkocz zapleciony z suchych włosów.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Magdalena Szymczak - trycholog, psycholog
Data emisji: 23.02.2023
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:08
Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
rozwiń zwiń