Polskie Radio Dzieciom

Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 11:11
Książki adresowane do młodych ludzi są bardzo ważne nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców, ponieważ pomagają w zrozumieniu dorastających dzieci. To właśnie rodzice mogą być osobami, od których nastolatek dowiedzie się, jak funkcjonuje świat, czego ten świat od niego oczekuje, jak ma szukać ludzi, którzy będą dla niego wsparciem, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami oraz o tym że jak każdy człowiek ma prawo do błędów. Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? Zapraszamy poniżej.
Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość?  O tym w audycji PRD.
Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? O tym w audycji PRD.Foto: Shutterstock.com/New Africa

Bardzo wielu dorastających ludzi zderza się ze swego rodzaju murem. Dorośli są przekonani, że "dokręcanie śruby", a więc wymagania, zasady, nakazy i zakazy przygotują młodych na dorosłość, ale często nie zdają sobie sprawy, że oni nie są do tego zdolni, co wynika z konkretnych zmian w ich ciele, mózgu i układzie nerwowym. Choćby przy wyborze szkoły rodzice, a niekiedy także dzieci zwracają uwagę na rankingi i starają się wybierać licea najlepiej oceniane, jednak czasem lepsze jest wrogiem dobrego. 

Kluczem w relacji między rodzicem a nastolatkiem jest zrozumienie. Problemy z zebraniem myśli, niechęć do działania czy zmiana zainteresowań nie oznaczają, że z młodym człowiekiem jest coś nie tak, tylko jest to po prostu stan przebudowy mózgu. Chodzenie spać o późnych porach, a także późniejsze wstawanie związane jest zaś z przesunięciem rytmu dobowego u nastolatka, co również jest czymś normalnym i wcale nie oznacza lenistwa czy niefrasobliwości.  

Posłuchaj
59:46 2023_03_10 21_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?_Strefa Rodzica 10 marca 2023

Jako dorośli mamy też tendencję do narzekania na młodzież "dzisiejszą" i idealizowania tej wcześniejszej. Narzekamy najczęściej na nadużywanie technologii, która może być przecież dobrym narzędziem, o ile zostanie wykorzystana we właściwy sposób. Rozwój technologii pozwolił na dostęp do wielu możliwości doskonalenia swoich umiejętności. Jest to też miejsce dla twórców, jak również dla biernych odbiorców.  

Wiek nastoletni to bez wątpienia burzliwy okres, w którym dziecko zmienia się w dorosłego. Co nastolatkowie powinni wiedzieć, aby móc wkroczyć w dorosłość z pewnością siebie? Jak z nimi rozmawiać o rzeczach, które w istotny sposób mogą wpłynąć na ich życie i skąd samemu, jako dorośli możemy czerpać informacje np. o tym, jakie kompetencje i umiejętności będą liczyły się, kiedy nasze dziecko dorośnie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Mikołaj Marcela, autor książki "Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość?". Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Mikołaj Marcela – autor

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?
Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Zobacz także
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń