Polskie Radio Dzieciom

Szkolne wspomnienia, czyli jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 12:46
Budowanie stałych relacji nie jest proste. - Dobrze jest mieć przy sobie nauczyciela, przy którym można się czuć bezpiecznie i który będzie stał przy dziecku, kiedy będzie się ono potykać. To właśnie dlatego pamiętamy takich pedagogów, którzy nauczyli nas czegoś ważnego - powiedział Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, który wraz z psychologiem Martą Bąkowską, był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Szkolne wspomnienia - jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę
Szkolne wspomnienia - jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotęFoto: Foto: shutterstock.com/Pressmaster

Miło jest po latach spotkać swoich przyjaciół ze szkolnej ławki, powspominać, przywołać zabawne chwile, zobaczyć, kto się zmienił, kto jest nadal młody, z kim można się dobrze bawić tak, jak za dawnych lat. Aby tak się stało muszą nas jednak łączyć dobre wspomnienia. A o tym jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę opowiedzieli goście Martyny Chuderskiej: Marta Bąkowska - psycholog i Radosław Potrac, nauczyciel historii, nauczyciel wspomagający w Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie, Nauczyciel Roku 2023.

Zdaniem Marty Bąkowskiej dużo zmieniło się w budowaniu więzi między rówieśnikami w ciągu ostatnich lat. - Wszystkich dopada nas teraz pośpiech, a wspomnienia wymagają zatrzymania się i spojrzenia wstecz. To od rodziców zależy, czy będą wspólnie budować te wspomnienia z dziećmi, żeby budować narrację - powiedziała psycholog i dodała, że obserwuje obecnie trudności z jakimi dzieci opowiadają o swoich przeżyciach i doświadczeniach z przeszłości. - Warto nad tym pracować - dodała.

Ta relacja z nauczycielem czy rówieśnikami zdaniem Radosława Potraca, to coś bardzo ważnego w naszym życiu. - Każdy z nas pamięta swojego nauczyciela z dzieciństwa, to pokazuje jak istotne są te wspomnienia. Każdy z nas uczy się na błędach i to też jest ważny element tej relacji. A nauczyciele mogą w ten sposób pokazywać uczniom jak ważne jest wstawanie z kolan i dążenie do osiągania sukcesu. - dodał pedagog.

Więcej o tym posłuchać w załączonym zapisie całej audycji:


Posłuchaj
59:24 [DAB]Dzieciom (PCM) 5 lipiec 2024 21_00_36.mp3 Szkolne wspomnienia - jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę

 

 

 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Marta Bąkowska - psycholog Radosław Potrac, nauczyciel historii, nauczyciel wspomagający w Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie, Nauczyciel Roku 2023 
Data emisji: 5.07.2023

Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Gdzie jest twoje Bullerbyn, czyli wyprawa do przeszłości w poszukiwaniu idealnego miejsca na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 13:43
- Nie musimy wyręczać dzieci, szukając im zabawy czy dobierać oferty aby mogły się rozwijać. One zrobią to same, trzeba im tylko dać na to przestrzeń - powiedział pedagog lasu Michał Paluch, który wraz z Edytą Żebrowską opowiadali w "Strefie Rodzica" o tym jak i gdzie można spędzić udane wakacje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliskość w Ruchu – święto dla relacji. W "Strefie rodzica" rozmowa o komunikacji i budowaniu więzi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 13:43
- Wszyscy zarówno dzieci jak i dorośli lubią się bawić, tylko my nie zawsze sobie na to pozwalamy chociaż również tego potrzebujemy - powiedziała w "Strefie Rodzica" psycholog Katarzyna Burzyńska mówiąc o tym dlaczego bliskość jest taka ważna w naszych rodzinnych relacjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiech jest skuteczną metodą w arteterapii dla młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 12:46
Chociaż trwa wakacyjny czas, to nie dla wszystkich może on być beztroski i szczęśliwy. Wiele dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym spędza go w szpitalach. Wspierają ich przedstawiciele Fundacji "Czerwone noski", m.in. Anna Olejnik - psycholożka i psychoterapeutka oraz Dominika Sell - aktorka, które były gośćmi Polskiego Radia Dzieciom i audycji "Strefa Rodzica" i opowiedziały o swoich działaniach na rzecz młodych ludzi.
rozwiń zwiń