Polskie Radio Dzieciom

"Gdzie jesteś?" - takie pytanie zadaje sobie rocznie dwa tys. rodziców zaginionych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Przeludnione plaże, szlaki górskie czy supermarkety sprzyjają zaginięciom dzieci. Bywa jednak i tak, że oddalają się one z własnego domu ukradkiem, a później ślad po nich ginie. Czasem na zawsze. Co zrobić w takiej sytuacji, jak poradzić sobie ze stratą i jak wspierać bliskich, którzy doświadczyli tej traumy? Opowiedzieli o tym Agnieszka i Daniel Dymińscy, którzy byli gośćmi "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Jak radzić sobie ze stratą dziecka?
Jak radzić sobie ze stratą dziecka?Foto: Antonio Guillem/Shutterstock

W maju w Dzień Dziecka Zaginionego wystartowała kampania społeczna "Gdzie jesteś?". Odbyła się też publiczna debata, opublikowano postulaty rodziców zaginionych dzieci oraz uruchomiono stronę internetową, która ma pełnić funkcję poradnika dla rodziców. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci i wesprzeć rodziny w trudnych momentach.

Według danych policji rocznie ginie w Polsce 2000 dzieci. Większość udaje się odnaleźć, ale nie wszystkie. Rodzice zaginionego 27 maja 2023 roku Krzyśka Dymińskiego nie tylko nie zakończyli swoich poszukiwań, ale też wspierają innych w podobnej sytuacji i radzą, jak zachować się tuż po zgłoszeniu zaginięcia dziecka na policji.

- Każda sytuacja jest inna, każda rodzina jest inna, więc nie ma uniwersalnej metody na to, jak poradzić sobie z sytuacją, w której się znaleźliśmy, i jak żyć dalej po tym, co nas spotkało. W pierwszych chwilach towarzyszy nam ogromna rozpacz, bezsilność, niezrozumienie. Szukamy odpowiedzi na pytania: co się stało i dlaczego? Warto jednak podejść do sprawy zadaniowo, aby niczego nie pominąć - powiedział Daniel Dymiński i dodał, że pomocne może być w tym realizowanie planu, jaki oni zawarli w pięciu podstawowych krokach na swojej stronie internetowej.

Jak zauważyła Agnieszka Dymińska, wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii wspierania rodzin zmagających się ze stratą dziecka. - Pragniemy podzielić się również swoimi doświadczeniami na poziomie relacji rodzinnych i relacji społecznych. Dużą rolę mógłby tu jednak odegrać psycholog traumatolog, który towarzyszyłby rodzinom, których dzieci zaginęły. To jeden z naszych postulatów. 

Więcej na ten temat w załączonym zapisie audycji:

Posłuchaj
61:22 [DAB]Dzieciom (PCM) 8 lipiec 2024 21_59_52.mp3 Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa, gośćmi "Strefy rodzica"

 


Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Agnieszka i Daniel Dymińscy, rodzice zaginionego Krzysztofa
Data emisji: 8.07.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy specjalistom wnikliwe pytania, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Czy można przywrócić dziecięcą radość? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 12:36
- Badania pokazały, że dzieci wyrażają radość, ale nie rozumieją, dlaczego ją odczuwają i to jest smutne - powiedziała Marzena Martyniak - inicjatorka akcji "Przywróćmy dzieciom radość". Okazało się, że zaledwie 32 proc. z grupy około 700 dzieci wie i rozumie, dlaczego odczuwa pewne emocje. Opowiedziały o tym Marzena Martyniak - inicjatorka akcji, Marzena Pilarz mama 3 synów i Marta Dąbrowska - aktorka, mama, ambasadorka akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec kropka idziemy do żłobka. Nowy odcinek podcastu "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:46
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Przekazujemy w nim najważniejsze informacje dla rodziców przyszłych żłobkowiczów, którzy już teraz będą mogli zacząć przygotowania do nowego etapu w życiu wielu maluchów. Jakie ubranka przydadzą się dziecku w żłobku, dlaczego warto kupić dwie maskotki i czego możemy nauczyć dziecko przez najbliższe tygodnie? O tym opowiedziała Marcie Kawalec Adriana Boniecka, wieloletnia opiekunka ze Żłobka nr 7 w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest twoje Bullerbyn, czyli wyprawa do przeszłości w poszukiwaniu idealnego miejsca na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 13:43
- Nie musimy wyręczać dzieci, szukając im zabawy czy dobierać oferty aby mogły się rozwijać. One zrobią to same, trzeba im tylko dać na to przestrzeń - powiedział pedagog lasu Michał Paluch, który wraz z Edytą Żebrowską opowiadali w "Strefie Rodzica" o tym jak i gdzie można spędzić udane wakacje?
rozwiń zwiń