Polskie Radio Dzieciom

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Chłopiec z proporcem koi-nobori
Chłopiec z proporcem koi-noboriFoto: Shutterstock

W "Strefie Rodzica", przenieśliśmy się do Japonii, aby dowiedzieć się jak wygląda życie w tamtejszej tradycyjnej rodzinie, jak Japończycy podchodzą do tematu wychowania dzieci i jak bardzo różnią się te metody wychowawcze od naszych. Przewodnikiem była Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, gdzie bada silniki detonacyjne.

Warto wiedzieć, że Japonia walczy z kryzysem demograficznym i jak zauważyła Edyta Dziemińska, jest to obecnie jeden największych problemów tego kraju. W 2021 roku w kraju urodziło się niecałe 812 tys. dzieci, najmniej od 1899 roku, gdy zaczęto prowadzić statystyki. 

- Wbrew temu jakie są obecnie plany demograficzne, Japończycy skłaniają się obecnie do tego aby mieć jedno dziecko. Jest to z pewnością związane z tym, że utrzymanie większej ilości dzieci jest bardzo drogie, podobnie jak wykształcenie. Młode mamy mają często problem, aby zapisać dziecko do żłobka, a także pogodzić harmonogram z pracą - powiedziała Edyta Dziemińska, która od 14 lat mieszka w Japonii.

A o tym czym różni się wychowanie dzieci w Japonii od naszego, dlaczego do 5. roku życia spędzają one czas głównie z mamą oraz na czym polega tamtejszy system edukacji można wysłuchać z zapisu audycji:

Posłuchaj
120:04 [DAB]Dzieciom (PCM) 19 sierpień 2024 21_00_48.mp3 Jak wygląda życie w japońskiej rodzinie
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio
Data emisji: 19.08.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długie życie plotki, czyli po co podkarmiać potwora?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 12:41
- Plotka może służyć do tego, aby dbać o nasz status w grupie. Mechanizm można wykorzystywać uczciwie, to znaczy w celu przekazania informacji o danej osobie, wyrażeniu troski o nią albo sprawdzeniu komu można pomóc, albo w zły sposób: opowiadając o kimś niestworzone historie. Decyzja należy do nas - powiedział dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gość w audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 12:41
- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
rozwiń zwiń