Polskie Radio Dzieciom

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
Optometrysta diagnozuje wady wzroku i dobiera odpowiednią korekcję optyczną.
Optometrysta diagnozuje wady wzroku i dobiera odpowiednią korekcję optyczną.Foto: Shutterstock/George Rudy

Jak podkreśliła prof. Agnieszka Kamińska, rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy i liczba dzieci, których rozpoznajemy krótkowzroczność, z roku na rok jest istotnie coraz większa, tymczasem rodzice bardzo często w swoim zabieganiu, zmęczeniu pewnych symptomów w ogóle nie zauważają.

- Pierwsze objawy u dziecka, które możemy rozpoznać sami to mrużenie oczu, wpatrywanie się w ekran, czy podchodzenie do tablicy. Krótkowzroczne dzieci intuicyjnie zajmują pierwszy rząd w kinie i wszystko przybliżają do oczu, aby nie tracić komfortu widzenia - powiedziała ekspertka i dodała, że to są to subtelne sygnały i rodzice mogą je bagatelizować, a to duży błąd.

W drugiej godzinie audycji Marta Kawalec poruszyła zaś temat gaslightingu czyli pewnej formie manipulowaniu drugą osobą. Czym dokładnie jest to zjawisko, dlaczego ostatnio to zagadnienie stało się tak popularne, jakie formy może przybierać, jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić opowiedział gość audycji: Jacek Gientka - psycholog.

Posłuchaj
120:04 [DAB]Dzieciom (PCM) 19 sierpień 2024 21_00_48.mp3 Jak wygląda życie w japońskiej rodzinie
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Dr hab n. med. Agnieszka Kamińska i Jacek Gientka - psycholog
Data emisji: 20.08.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:38
Adele Faber i Elaine Mazlish, w swojej książce „Rodzeństwo bez rywalizacji”, porównują pojawienie się siostry czy brata do sytuacji, w której mąż przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: "Skarbie, tak bardzo Cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do Ciebie". Jak wyjaśnić dziecku, że nowy członek rodziny nie będzie jego rywalem ale może być najlepszym przyjacielem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długie życie plotki, czyli po co podkarmiać potwora?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 12:41
- Plotka może służyć do tego, aby dbać o nasz status w grupie. Mechanizm można wykorzystywać uczciwie, to znaczy w celu przekazania informacji o danej osobie, wyrażeniu troski o nią albo sprawdzeniu komu można pomóc, albo w zły sposób: opowiadając o kimś niestworzone historie. Decyzja należy do nas - powiedział dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gość w audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundacja Herosi pomaga dzieciom chorym na nowotwory. "Wspieramy całą rodzinę"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2024 11:35
- Kiedy przychodzimy na oddział, to rodzice w końcu mogą się napić kawy, zjeść obiad i chwilę odpocząć - powiedziała Małgorzata Grabowska i opowiedziała, na czym koncentrują się działania Fundacji Herosi, która od 15 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi w Instytucie Matki i Dziecka.
rozwiń zwiń