Polskie Radio Dzieciom

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:11
To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
Dlaczego warto uczyć się języków obcych?Foto: Bystrov/Shtterstock

Czy zaczynać od nauki jednego języka obcego czy od kilku? Jakie działania mogą wspierać naukę języków i jak się nie pogubić w milionach podpowiedzi i rad? Czy jest jedna sprawdzona metoda, a może każdy człowieka musi podejść do nauki języków w indywidualny sposób i najważniejsze: czy każdy może je przyswoić: szybko łatwo i przyjemnie?

Jak podkreślił na początku audycji Jędrzej Cytawa - poliglota, Mistrz Świata i Rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniu chyba wszyscy się bardzo ucieszą jeżeli usłyszą że ja się nie potrafiłem uczyć języków. - Kiedyś z tatą spędziłem 4 godziny na nauczenie się bodajże 12 czy 16 znaków drogowych i po 4 godzinach wciąż mi się myliły. To była tragedia, delikatnie mówiąc i gdyby nie szóstka z wuefu to bym miał średnią 3 0. – żartował poliglota i podał kilka metod w jaki sposób uczyć się skutecznie obcojęzycznych słówek.

Jedną z nich może być zdaniem Jędrzeja Cytawy oglądanie stand upów w języku którego chcemy się nauczyć. - Nawet jakbyśmy zupełnie nic nie rozumieli to na początku zaczniemy wyłapywać pojedyncze słowa, a po kilkukrotnym odsłuchaniu nawet bez sprawdzania w słowniku będziemy wiedzieć o czym był - powiedział gość "Strefy Rodzica".

Następnie, w drugiej godzinie do rozmowy dołączyła Justyna Tymińska, lektorka języka angielskiego, zarządzająca szkołami językowymi Early Stage. Opowiedziała ona  o tym, że nauka języka angielskiego nie musi być nudna i opierać się na nauce słówek i gramatyki. 

A o tym jak wykorzystać zainteresowania dzieci do motywowania ich do nauki języka można posłuchać w załączonym zapisie audycji dla rodziców:


Posłuchaj
115:06 [DAB]Dzieciom (PCM) 26 sierpień 2024 21_05_06.mp3 W Polskim Radiu Dzieciom: Jędrzej Cytawa - poliglota, Mistrz Świata i Rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniuJustyna Tymińska - lektorka języka angielskiego, zarządzająca szkołami językowymi Early Stage

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Jędrzej Cytawa - poliglota, Mistrz Świata i Rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniuJustyna Tymińska - lektorka języka angielskiego, zarządzająca szkołami językowymi Early Stage
Data emisji: 26.08.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, że czasami nas na coś nie stać?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 10:00
Jak tłumaczyć dzieciom kwestie ograniczonych środków rodziców, jak z nimi rozmawiać, aby w świecie, w którym konsumpcja zajmuje bardzo mocne miejsce, nie czuły się gorsze i czy faktycznie najlepsze są te wakacje, które są spędzone w egzotycznych krajach? Na te i inne pytania odpowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom psycholog Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice: "dacie radę"! O sile spokoju mówią mama i tata dziesięciorga dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 16:39
- Chcemy uspokajać rodziców, bo wiele współczesnych metod wychowawczych powoduje niepokój w rodzinach. "Czy mogę co zrobić coś lepiej? czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem?" - powiedział w "Strefie Rodzica" Janusz Wardak, który wraz ze swoją żoną Anną napisali książkę "Spokojnie, dacie radę! Praktyczny poradnik dla rodziców", a w audycji opowiedzieli o najważniejszych radach i spostrzeżeniach zebranych z własnego doświadczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bajeczni Adwokaci", czyli prawo pisane językiem bajki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2024 12:41
- Jeżeli chcemy powiedzieć o rzeczach, które nam dorosłym wydają się trudne, skomplikowane, takich jak prawo, to musimy powiedzieć to językiem bajki - powiedział Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, który wraz z Justyną Mazur, sekretarzem Naczelnej Rady Adwokackiej, byli gośćmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń