Jak nauka przedsiębiorczości może wpłynąć na rozwój dziecka? Czy zmieni to sposób, w jaki odnoszą się pieniędzy, czy będą umieć więcej oszczędzać lub myśleć o wartości pieniądza inaczej niż dotychczas?
Magdalena Burlikowska mówiła o szkoleniach z przedsiębiorczości dla najmłodszych. - Widzę przedsiębiorczość u dzieci nie stricte biznesowo, ale jako przedsiębiorczość na co dzień. Dziecięcą sprawczość, umiejętność podejmowania decyzji, odnalezienia się w różnych sytuacjach, szkolnych czy domowych, na ulicy, w komunikacji miejskiej - zaznaczyła, podkreślają, że nauki przedsiębiorczości w edukacji szkolnej jest zdecydowanie za mało.
59:24 Radio_Dzieciom 2024_09_25-22-01-45.mp3 Magdalena Burlikowska o uczeniu dzieci przedsiębiorczości (Strefa rodzica)
Przedsiębiorczość uczy dzieci myślenia kreatywnego i szukania rozwiązań. Dzięki temu, zamiast unikać trudności, uczą się je analizować i podejmować działania w celu ich przezwyciężenia. Rozwija poczucie odpowiedzialności za swoje decyzje i działania.
Przedsiębiorcze podejście motywuje dzieci do podejmowania inicjatywy, co przekłada się na większą proaktywność w szkole i innych sferach życia. Wiąże się także z komunikacją, negocjacjami, pracą zespołową i nawiązywaniem relacji.
Dzieci, które uczą się przedsiębiorczości, zyskują lepsze zrozumienie pieniędzy, oszczędzania, inwestowania i budżetowania. W przedsiębiorczości porażki są nieodłącznym elementem procesu, zatem ucząc dzieci przedsiębiorczości, pomagamy im budować odporność na niepowodzenia i uczymy, że błędy są okazją do nauki, a nie powodem do rezygnacji.
Przedsiębiorczość rozwija także kreatywność i zdolność do tworzenia nowych, innowacyjnych pomysłów. Dzieci uczą się myśleć "poza schematami". Wprowadzając dzieci w świat przedsiębiorczości, dajemy im narzędzia, które pomogą im osiągać sukcesy w różnych dziedzinach życia.
Czytaj więcej:
Wiedza ekonomiczna obywateli to jedna z podstaw bogacenia się i dobrobytu społeczeństw. Niestety, jak wykazują badania, wiedza finansowa Polaków jest na 6. miejscu od końca rankingu wśród wszystkich krajów UE.
Polacy funkcjonują w systemie, którego nie rozumieją. 21 proc. z nas uważa, że nie płaci podatku VAT. Wiadomości o obniżce wskaźnika inflacji odbierane są często jako zapowiedź rychłego spadku cen, a wiele osób myli pojęcia przychodu i zysku, lub nie rozumie różnicy w zarobkach netto i brutto.
***
Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gość: Magdalena Burlikowska - partnerka w realizacji projektu Akademia Małego Inwestora
Data emisji: 25.09.2024
Godzina emisji: 22:00
Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!