Czas odwiedzania grobów bliskich jest trudnym czasem dla wielu dzieci. Trudnym bo nudnym. Stanie w korkach, przepychanie się przez tłumy ludzi, ciąganie za rękę aby nie zgubić najmłodszych członków rodziny, a do tego zachowanie ciszy i powagi na cmentarzu.
- Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele kosztuje to nasze dzieci, które zamiast tego wolałyby się bawić. A jednak jest coś co może ich przekonać do tego, aby z chęcią wybrały się na cmentarz. Jedziemy tam przecież nie do duchów, ale ludzi, którzy choć umarli zostawili po sobie historię. Byli zabawni, groźni, zapominalscy albo roztrzepani – mówi psycholog Jagna Kowalska i radzi aby przypomnieć sobie jakieś ciekawe zdarzenia i w trakcie stania w korkach, czy przemierzania wąskich alejek, opowiedzieć o nich dzieciom.
Szczególnie chętni do opowiadania są zwykle seniorzy. Przechowują w swojej pamięci wiele anegdot, czy opowieści z dreszczykiem, których lubią słuchać dzieci. – To nie prawda, że o bliskich możemy mówić tylko dobrze albo wcale. Moja babcia zawsze to powtarzała, ale przecież czas leczy rany i powojenne historie, które pokazywały bezduszność czy okrucieństwo, dziś są już tylko wspomnieniem, a przy tym pokazują minioną epokę i ludzi, którzy chcieli przeżyć. Wszystko trzeba oczywiście dopasować do wieku i wrażliwości dziecka, ale warto pokazywać im swoją historię – mówi Maria Osińska, mama trójki dzieci.
Zdaniem Marii Osińskiej ważne są często jakieś szczegóły, które opiszą nam nieżyjącego już dziadka, czy stryjka: fajka, kapelusz, albo pasja do koni czy ulubiony program telewizyjny. – Dziecko, które nigdy nie widziało jakiegoś człowieka musi mieć jakieś podstawy do stworzenia sobie w głowie jego postaci. Czy był gruby, wysoki, miał jakieś znaki szczególne, albo ciekawą umiejętność. Na tej podstawie można już opowiadać jakieś historie z własnego dzieciństwa. A w kolejnym roku, znów stojąc w korku pogłębiać lub dodawać nowe – stwierdza mama trójki dzieci. – Naszą tradycją jest już to, że po wizycie na cmentarzu, wyciągamy z szafy stare albumy i pokazujemy dzieciakom zdjęcia z naszego dzieciństwa, czy bardziej odległej historii. Wtedy jest okazja aby pogłębić pewne tematy – dodaje.
- Nie jesteśmy transparentni, kiedy patrzę na swoje dzieci widzę w nich cechy, jakie mieli moi bliscy. Nie żyjąca już babcia potrafiła zapamiętywać długie szeregi cyfr, co jest przydatną umiejętnością odziedziczoną przez najmłodszą córkę. Spojrzenie mojego i syna niektóre gesty często przypominają mi mojego tatę. One też lubią o tym słuchać. Czują się wyróżnieni, że to właśnie oni mają taką cechę – wyjaśnia Jagna Kowalska i zachęca aby poszukać w sobie cech, jakie dawnie obserwowaliśmy u bliskich.
Dla wielu rodzin ważnym wydarzeniem jest też spacer cmentarnymi alejkami, kiedy zrobi się ciemno, a zamiast latarni drogę oświetlają tysiące zniczy. To zdaniem Marii Osińskiej, nadaje charakter tym świętom, dodaje powagi i zachęca do zadumy. - Nie jest to oczywiście propozycja dla młodszych dzieci, ale wielu starszym bardzo się podoba, bo to jedyny taki czas w roku – dodaje.
Wybór kolorowych zniczy i wielkich chryzantem, przejście się aleją bohaterów, stragany z obwarzankami i pańską skórką to pewna cykliczność i zwyczaj, który warto kultywować.
Marta Kawalec
Zachęcamy do posłuchania audycji "Strefa Rodzica". W najbliższych dniach będzie można posłuchać:
- O tym jak zainspirować dzieci do poznawania nowych, nieznanych miejsc oraz jej bohaterów. Opowiedziała w "Strefie Rodzica" Martyna Skibińska - anglistka, scenarzystka, tłumaczka i autorka książek dla dzieci, która wydała właśnie książkę p.t.: „Duchowy przewodnik po Polsce”.
34:17 2024_10_30 21_00_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 W podróże w duchami...czy podróże mogą kształcić?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie i odchodzeniu bliskich, a także o przemijaniu, aby nie naruszyć jego wrażliwości. Już 1 listopada o godz. 21.00 w "Strefie Rodzica" opowie o tym gość: Magdalena Śniegulska - psycholog Uniwersytet SWPS
- Natomiast 3 listopada o godz. 21.00 w "Strefie Rodzica" opowiemy o młodych wdowach i wdowcach. Jak trudno jest żyć po stracie współmałżonka - mając dzieci? Opowiedzą o tym Anja Franczak z Instytutu Dobrej Śmierci oraz Kuba Mikurda, polski reżyser, badacz filmu, psycholog i filozof, którego partnerka odeszła prawie dwa lata temu osierocając ich trzy letnią córkę.
* * *
Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.
Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!