Polskie Radio Dzieciom

Czar wspomnień i prawda ekranu. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 23:55
Najwcześniejsze wspomnienia są często jak ujęcia z eksperymentalnego filmu. Do obiektywu wpadają rozbłyski światła, kolory czasami znikają, obraz gubi ostrość, cięcia akcji są wbrew logice, a stłumiony dźwięk krąży wokół nas. Czy te obrazy są prawdziwe, czy wyobrażone? A jakie będą wspomnienia naszych dzieci? Gościem "Strefy rodzica" był Grzegorz Uznański - pisarz, poeta, improwizator, który razem z prowadzącymi audycję przyglądał się blaskom i cieniom bycia rodzicem. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com / vmaxim ibragimov

Obrazy z przeszłości zapisane w pamięci to zazwyczaj chwile niezwykłe, momenty wielkiej radości czy podekscytowania, gdy wykonaliśmy na rowerku fantastyczny zjazd z górki zakończony efektowną wywrotką, ale też przerażenia w sytuacji tak strasznej jak tata zagubiony na chwilę w tłumie ludzi spacerujących po parzącym w stopy nadmorskim deptaku. Czy te wydarzenia naprawdę miały miejsce? Czy to tylko przetworzony przez nasz mózg ślad po filmie dla dzieci obejrzanym w deszczowy niedzielny poranek?

Nasze dzieci będą miały łatwiej. Lub trudniej. Rejestrujemy ich życie od pierwszych chwil przy pomocy smartfonów, wrzucamy w chmurę, w media społecznościowe, szerujemy i lajkujemy krzyżowo z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Nie będą musiały przypominać sobie dzieciństwa. Gdy dorosną, a po drodze nie wydarzy się globalna informatyczna katastrofa, będą miały do dyspozycji gigabajty obrazów, tysiące zdjęć i filmików wideo z zapisem swoich pierwszych kroków, słów, jasełek w przedszkolu, z nałożonymi filarami, skadrowanych, z rozmytym tłem i symfoniczną ścieżką dźwiękową gratis.

Co więcej, prawdopodobnie będą w stanie z pomocą użyciem sztucznej inteligencji wygenerować film fabularny z własnego dzieciństwa, wprawdzie podejrzanie podobny do kina familijnego w serwisach streamingowych, ale tym samym łatwiejszy do zaakceptowania. Będzie zatem prościej czy też trudniej po latach spotkać we wspomnieniach swoje dzieciństwo?

Posłuchaj
114:58 Radio_Dzieciom_DAB 2025_01_26-21-00-32.mp3 Grzegorz Uznański (Strefa rodzica)

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję prowadzili: Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski czyli duet "Tata nie ma siły"
Gość:  Grzegorz Uznański - poeta i pisarz
Data emisji: 26.01.2025
Godzina emisji: 21:00


Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Matka "wystarczająco dobra". Jak nie złapać się w pułapkę ideału?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 23:55
- W byciu mamą "wystarczająco dobrą" jest także o tym, że to ona sama może być dla siebie dobra. Nie "zbyt dobra", nie taka, która sięgając po doskonałość, szuka perfekcji w każdym calu, ale taka, która nie obciąża siebie nadmiernie, godzi się na to, że może dostać wsparcie, że może go też aktywnie szukać - mówiła w Polskim Radiu 24 psycholożka Katarzyna Wasilewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dorośli powinni przepraszać dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 12:33
Wielu z nas, dorosłych, wychowywało się w przekonaniu, że dzieci są po prostu małymi ludźmi, którzy nie mają wystarczającej dojrzałości, by zrozumieć zawiłości dorosłego świata. W tej perspektywie, idea przepraszania dzieci, uznawania ich uczuć czy błędów, wydaje się być czymś niepotrzebnym, a może nawet dziwacznym. Czy jednak rzeczywiście? Czy dorosły, który popełnia błąd, powinien przepraszać dziecko tak samo jak dorosły dorosłego? I czy przeprosiny mogą przyczynić się do lepszego wychowania?
rozwiń zwiń