Polskie Radio Dzieciom

Często bezobjawowa, o poważnych skutkach dla noworodka. Prof. Issat o zagrożeniu cytomegalią

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2025 23:55
Cytomegalia to powszechna choroba wirusowa wywoływana przez wirusa cytomegalii (CMV). U większości osób zakażenie jest bezobjawowe lub ma łagodny przebieg. Jest Jednak jednym z najgroźniejszych zakażeń wirusowych dla nienarodzonego dziecka. O zapobieganiu i leczeniu choroby mówił w "Strefie rodzica" prof. Tadeusz Issat - kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Instytucie Matki i Dziecka.
Infekcja wirusem cytomegalii jest najczęściej bezobjawowa
Infekcja wirusem cytomegalii jest najczęściej bezobjawowaFoto: mikumistock/shutterstock.com

Prof. Tadeusz Issat podkreślał, że jest to bardzo częsta choroba. Wprawdzie w Polsce nie dokładnych badań, ale zgodnie ze światowymi źródłami, cytomegalię przechorowało około 90 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym. - Infekcja jest najczęściej bezobjawowa, kobiety nie wiedzą, że miały cytomegalię, objawy są zbliżone do tych w chorobach grypopodobnych. Wirus przenosi się drogą kropelkową, najbardziej narożne są kobiety, które mają dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym - zauważył.

Gość audycji zwracał uwagę, że od 2019 r. pojawiła się możliwość profilaktyki i leczenia zarażonych pacjentek, tak by zmniejszyć ryzyko transmisji zakażenia na nienarodzone dziecko. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii.  

Posłuchaj
58:52 Radio_Dzieciom_mp3 2025_04_03-21-00-55.mp3 Prof. Tadeusz Issat o cytomegalii (Strefa rodzica)

Mimo że co nawet szósta ciężarna w Polsce może być zarażona wirusem, badania na jego obecność nie są standardowo zalecane ani finansowane przez publiczny system zdrowia. Dlatego tak istotne jest, aby kobiety planujące ciążę lub będące na jej wczesnym etapie wiedziały, jakie zagrożenie niesie ze sobą zarażeniem tym wirusem, jakie może to mieć konsekwencje dla zdrowia dziecka i dlaczego warto wykonać właściwe badania.

Skutki zakażenia dziecka cytomegalią w czasie ciąży mogą być bardzo poważne, prowadzi ono m.in. do upośledzenia umysłowego, niedosłuchu, problemów ze wzrokiem, mózgowego porażenia dziecięcego i padaczki.

Czytaj także:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: prof. Tadeusz Issat - kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Instytucie Matki i Dziecka
Data emisji: 3.04.2025
Godzina emisji: 21:00


Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak odnaleźć się w rodzinie patchworkowej?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 20:00
Patchwork to rzeczywistość wielu rodzin – złożone relacje, podział opieki nad dziećmi, kompromisy i konieczność dogadania się między dorosłymi. Jak mądrze podejść do wychowania w takiej rodzinie? Jak wspierać dzieci w odnalezieniu się w nowym układzie? Na pytania Joanny Mokosy w "Strefie Rodzica" odpowiadały: Agnieszka Karpińska żyjąca w rodzinie patchworkowie i Małgorzata Osiak-Kałaska – psycholożka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemek Staroń o tym jak działa mózg nastolatka?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 10:00
- Warto wiedzieć, że mózg to jest niesamowita plastelina i poddaje się kształtowaniu, w sposób jaki sobie nawet nie wyobrażamy. Po udarze choćby, pewne części mózgu zaczynają przejmować funkcje za te uszkodzone - powiedział w "Strefie Rodzica" Przemek Staroń, polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca, który był gościem Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń