Sygnały wysyłane przez dzieci są wyraźne i widoczne. Alarmująca jest zwłaszcza zmiana zachowania. Dziecko zawsze otoczone rówieśnikami, przestaje nagle się odzywać, nie spotyka się ze znajomymi, pojawiają się trudności w nauce, senność i rozdrażnienie. Niepokojąca jest też zmiana wyglądu, gdy dziecko inaczej się ubiera, rezygnuje z mody, zmienia swoje podejście do higieny. Na takie zachowania trzeba zawsze reagować zainteresowaniem.
Podstawy u dzieci, które odbiegają od normy
Dziecko, które jest uśmiechnięte i ruchliwie z dnia na dzień staje się dzieckiem smutnym - to może być pierwszy objaw dziecięcej depresji. - Coraz częściej dziecko mówi, że wszystko jest bez sensu, ma zaniżoną samoocenę i źle się czuje. Wtedy zastanawiamy się - jeżeli jest to spowodowane czymś, co jest nam łatwo zdefiniować, czy my jako pedagodzy potrafimy znaleźć przyczynę bezpośrednią, co wydarzyło się w życiu dziecka - mówi Danuta Kozakiewicz, pedagog. - Zachowania, które budzą nasz niepokój i trwają dłużej niż dwa tygodnie może to oznaczać, że dziecko ma poważny problem, że trzeba popracować nie tyle z dzieckiem, co z rodziną - dodaje.
Obawa przed wizytą u lekarza psychiatry
Prawie 40 procent wszystkich pacjentów u lekarzy pierwszego kontaktu ma objawy epizodu depresyjnego, jednak tylko połowa z nich decyduje się na wizytę u lekarza specjalisty. - W Polsce cały czas jest obawa przed psychiatrą i obawa, że to może mieć niekorzystny wydźwięk. Ciągle mamy przekonanie, że osoba chora psychicznie to jest osoba niepoczytalna, nieprzewidywalna i dlatego wstydzimy się kontaktu z psychiatrą - mówi dr Marzena Firlej.
Gość audycji dodaje, że źródła choroby trzeba szukać w podłożu biologicznym - Udowodniono, że do objawów depresji dochodzi na skutek nieprawidłowego metabolizmu i nieprawidłowego przekaźnictwa w układzie nerwowym, czyli braku równowagi między pewnymi substancjami, neuromediatorami, które doprowadzają do tego, że osoba u której dochodzi do tych zaburzeń odczuwa te objawy - wyjawia.
Co to znaczy, że depresja przybiera różne maski? Czy choroba sama minie? Gdzie szukać pomocy? O tym w audycji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: Iwona Patejuk-Mazurek (lekarz psychiatra), dr Marzena Firlej (lekarz psychiatra), Danuta Kozakiewicz (pedagog), prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman (dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Mariola Kosowicz (psycholog kliniczny), Agnieszka Górecka (Fundacja Edukacji Społecznej)
Data emisji: 13.02.2020 r.
Godzina emisji: 19.07
ans