Polskie Radio Dzieciom

Jak opisać zachód słońca osobie, która nigdy nie widziała kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:02
Skąd wiedzieć jaki podarować prezent dziecku, które nie będzie mogło go zobaczyć? Są to pytania, nad którymi większość z nas się nie zastanawia. Jednak w zawodzie tyflopedagoga, specjalisty zajmującego się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących, stanowią one codzienność.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

Posłuchaj
59:38 11.04. Strefa rodzica.mp3 Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom_11.03.2021

Praca z ludźmi, które urodziły się niewidome, straciły wzrok w którymś momencie życia lub są niedowidzące jest wymagająca. Zadaniem tyflopedagoga jest wsparcie osoby niepełnosprawnej w adaptacji do nowych warunków, pomoc w edukacji, nauce samodzielności, czy nawiązywaniu relacji społecznych.  Podczas wczesnego wspomagania rozwoju pomoc jest udzielana także rodzicom i polega na oferowaniu wsparcia emocjonalnego, gdy ci dowiadują się o niepełnosprawności swojego dziecka lub zbliżającej się utracie jego wzroku. 

matka dziecko niepełnosprawność 1200.jpg
Mocne strony osób niepełnosprawnych intelektualnie

W większości przypadków praca tyflopedagoga z osobami, które urodziły się niewidome, bądź utraciły zdolność widzenia na wczesnym etapie życia, jest nieco prostsza. Wynika to z tego, że nie odczuwają one poczucia straty, gdyż nigdy nie poznały wartości wzroku.

Jedną z metod postępowania, które może ułatwić życie osobom niewidomym i niedowidzącym oraz ich rodzinom jest np. zachowywanie stałości otoczenia albo wzięci udziału w kursie orientacji przestrzennej. Dzięki temu samodzielne poruszanie się stanie się prostsze. Ponadto, należy skupić się nad rozwojem pozostałych zmysłów, zwłaszcza słuchu. 

shutterstock_522321175 (2).jpg
Droga dziecka do samodzielności i podejmowania decyzji

Warto także wiedzieć, czego lepiej nie robić. Szukając prezentu dla malucha bezpieczniej jest zrezygnować z kupowania misiów lub pluszaków, ponieważ ich faktura może budzić dyskomfort u dzieci, które nie widzą. Z kolei głaskanie psów przewodników jest niewskazane, ponieważ może to je rozproszyć.

W życiu osób niewidomych lub niedowidzących bardzo ważne jest wsparcie rodziny i osób najbliższych. Warto jednak także zwrócić się po pomoc do takich osób jak Aleksandra Tracz – tyflopedagog i psycholog, gość "Strefy Rodzica". 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. Jak odnajdują się w trudnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 00:00
Większość z nas od czasu do czasu odczuwa przytłoczenie światem swoich emocji, jednak osoby, o których mowa, żyją tak na co dzień. Autorka, psychoterapeutka, sama będąca też osobą wysoko wrażliwą pokazuje, jak zidentyfikować tę cechę u siebie, jak sobie z nią radzić oraz jak ją wykorzystać (tak!) w różnych sytuacjach życiowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przywrócić w dziecku równowagę w obliczu szkolnych stresorów?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:00
Różne historie mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników. Jak radzić sobie z tymi trudnościami? Jak nauczyć dziecko rozwijania zdolności do samoregulacji?
rozwiń zwiń