Polskie Radio Dzieciom

Jak rozkochać dzieci w czytaniu książek?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:04
Dzieła literackie są istotne, ponieważ wzbogacają nasze słownictwo oraz pielęgnują język, który w obecnych czasach jest zaniedbywany z powodu używania wielu skrótów w procesie wyrażania swoich myśli. Z racji tego, że książka ma bardzo bardzo dużą konkurencję w postaci smartfonu i innych multimediów, zachęcenie ich do czytania bywa dla rodziców i opiekunów sporym wyzwaniem. Są jednak sposoby na to, aby je książką zainteresować. Jakie? O tym w "Strefie Rodzica" w rozmowie z Małgorzatą Swędrowską, ekspertką z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa oraz autorką książki "777 pomysłów na zabawę z książką".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W oswajaniu dzieci z książką bardzo ważne jest zainspirowanie rodziców do podjęcia próby zaprzyjaźnienia dzieci z czytaniem. Dla najmłodszych korzystny może okazać się wybór książek np. z ilustracjami o kontrastowych barwach, a także opowiadanie klasycznych wierszy, np. Tuwima czy Brzechwy. Nawet jeśli dziecko jest za małe, by zrozumieć przekaz, oswoi się ono z akcentem oraz melodią języka

Posłuchaj
51:43 6.05. Strefa rodzica - przyroda.mp3 Jak rozkochać dzieci w czytaniu książek? (Strefa rodzica/PRD)_6.05.2021.

W przypadku starszych dzieci trudności z czytaniem wynikają m.in. z problemu z koncentracją. Aby temu zaradzić, można wykorzystać tzw. czytanie wrażeniowe, które polega na zachęcaniu dzieci do aktywnego słuchania. Jedną z metod jest poproszenie odbiorcy do powtórzenia ostatniego słowa, które zostało wypowiedziane przed zrobieniem krótkiej przerwy, która może mieć miejsce np. po każdym wersie. Sprawi to, że dzieci będą musiały uważnie słuchać tego, co czytają im dorośli.

- Nie zmuszajmy siebie do robienia takich sesji czytania z dzieckiem, tylko wplatajmy to czytanie naturalnie – zaznaczyła Małgorzata Swędrowska. Wspominając czytanie w dzieciństwie myślimy o osobie, która była przy tym obecna. W trakcie tego procesu dziecko pragnie być w towarzystwie dorosłego, który jest szczęśliwy i gotowy do dzielenia tej chwili. W związku z tym, jeśli potraktujemy ten moment jako obowiązek, osoby młodsze nie zostaną przekonane do tego, że czytanie może sprawiać radość i przyjemność.

Rodzice mogą przedstawić dzieła literackie w sposób, który zaciekawi dziecko, np. przy użyciu obrazków czy emocji. Co więcej, poprzez włączanie czytania do czynności, które dziecko lubi i w których czuje się pewnie, mogą sprawić, by stało się ono prostsze. Przykładem tego może być wspólne czytanie flag państwowych, jeśli dziecko interesuje się innymi krajami. Istotne jest to, że książki to nie tylko złączone kartki papieru, ale też emocje, myśli oraz inspiracje do działania, czego dziecięca świadomość może jeszcze nie dostrzegać. Więcej w załączonej audycji,

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Małgorzata Swędrowska
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica wychowanie
Zobacz także
Czytaj także

O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:01
Pomiędzy przyrodą a zdrowiem człowieka możemy zauważyć związki. Przyglądanie się ptakom, czy wsłuchiwanie w ich odgłosy może mieć właściwości terapeutyczne. To nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Jakie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:54
Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozkochać dzieci w nauce? Lekcje programowania dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
W okresie dorastania dzieci przychodzi taki moment, kiedy zaczynają zadawać dużo pytań. Są głodne wiedzy, a swoją ciekawość chcą zaspokoić w dużej mierze szukając odpowiedzi u swoich rodziców. Niestety z czasem ich ogólne zainteresowanie się zmniejsza, a pytania stają się coraz rzadsze. Możemy jednak sprawić, aby dziecięca pasja do poznawania świata nie gasła, a zamiłowanie dzieci do nauki rosło. W Strefie Rodzica wskazówek w tym zakresie udzielili Artur Kurasiński, przedsiębiorca i współautor edukomiksu "Róża, a co chcesz wiedzieć?", filozof i etyk Przemek Staroń oraz Krzysztof Jaworski, pedagog specjalny oraz trener edukacyjny związany ze Stowarzyszeniem "Cyfrowy Dialog".
rozwiń zwiń