Polskie Radio Dzieciom

Jak rozkochać dzieci w nauce? Lekcje programowania dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
W okresie dorastania dzieci przychodzi taki moment, kiedy zaczynają zadawać dużo pytań. Są głodne wiedzy, a swoją ciekawość chcą zaspokoić w dużej mierze szukając odpowiedzi u swoich rodziców. Niestety z czasem ich ogólne zainteresowanie się zmniejsza, a pytania stają się coraz rzadsze. Możemy jednak sprawić, aby dziecięca pasja do poznawania świata nie gasła, a zamiłowanie dzieci do nauki rosło. W Strefie Rodzica wskazówek w tym zakresie udzielili Artur Kurasiński, przedsiębiorca i współautor edukomiksu "Róża, a co chcesz wiedzieć?", filozof i etyk Przemek Staroń oraz Krzysztof Jaworski, pedagog specjalny oraz trener edukacyjny związany ze Stowarzyszeniem "Cyfrowy Dialog".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tatyana Vyc / shutterstock

Ciekawość dzieci jest kluczem do zdobywania przez nie wiedzy. Narzędziem do wzbudzenia fascynacji może być np. edukomiks, czyli rodzaj komiksu, który zawiera elementy edukacyjne. Jego celem jest wytłumaczenie dzieciom w prosty, a zarazem interesujący sposób pewnie zagadnienia, które osobom młodszym mogą się wydawać skomplikowane i mało zrozumiałe, m.in. statystyka lub cyberbezpieczeństwo W historiach rysunkowych pojawia się również wiele autorytetów z dziedziny np. biotechnologii czy filozofii. Co więcej, w obecnych czasach wciąż istnieje wiele barier, przez które dziewczynki i kobiety mają utrudniony dostęp do środowisk, które są uważane za typowo męskie. W związki z tym, edukomiks stara się wzbudzić ciekawość nowymi technologiami także u płci damskiej, dlatego też oferuje on lekcje programowania dla wszystkich. 

Posłuchaj
119:08 3.05. Strefa rodzica - zapał do nauki.mp3 Jak rozkochać dzieci w nauce? Lekcje programowania dla dzieci (Strefa rodzica/PRD)_3.05.2021.

 

– Chciałbym, żeby edukomiks, czyli komiks edukacyjny stał się tak naprawdę elementem tej takiej diety cyfrowej, albo wręcz nawet taką książką po którą sięgają wszyscy. Rodzice po to, żeby się dowiedzieć o czym mogą rozmawiać, albo wyjaśnić pewne fragmenty i problemy swoim dzieciakom, a dzieciaki dlatego, że to są tematy z którymi one się spotykają – zaznaczył Artur Kurasiński. Dodatkowo, aby nauka mogła przyjąć formę rozrywki, dobrze byłoby, aby nabytą wiedzą dzielić się z  członkami rodziny i dążyć do jej zgłębiania poprzez interakcję z innymi osobami. 

Niektórzy zastanawiają się także dlaczego wspomniana ciekawość świata wydaje się zanikać w momencie pójścia do szkoły. – Kiedy [dziecko] przekracza próg systemowej szkoły, po jakimś czasie zaczyna no po prostu nienawidzić przyswajania wiedzy w takim rozumieniu. Dlaczego? Bo jest do tego zmuszony. Bo jest rozliczany. Bo jest oceniany – powiedział Przemek Staroń. Aby edukacja nie była przymusem, nauka powinna przyjść w naturalny sposób. W celu podtrzymania chęci do poznawania świata rodzice mogą poświęcić dzieciom więcej czasu, rozmawiać z nimi i przede wszystkim starać się odpowiedzieć na ich pytania, zamiast sugerować znalezienie odpowiedzi w internecie.   

Przymuszanie dzieci do nauki nie jest najlepszą metodą, gdyż może to je jedynie zniechęcić. Jeśli dorośli zauważą, że zrozumienie czy zapamiętanie materiału z wybranego przedmiotu sprawia młodszym osobom kłopoty, mogą im w tym pomóc, wykorzystując dostępne narzędzia i ukazując daną kwestię w sposób, który zaciekawi dziecko, np. przy użyciu edukomiksów, a czasem nawet memów.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Marcin Perfuński
Data emisji: 3.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak wychować szczęśliwego geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:30
Wychowanie, edukacja czy spełnianie dziecięcych marzeń, to dla współczesnych rodziców niezwykle ważne kwestie. Jak zachować właściwe proporcje pomiędzy tym, czego pragną rodzice, a czego ich dzieci – o tym w dzisiejszej ”Strefie rodzica”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 15:23
Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:54
Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
rozwiń zwiń