Do wyjątkowych miejsc zaliczają się obszary blisko natury, np. w województwie lubuskim, które uważa się za najbardziej zalesiony region w Polsce. Zamiast pójścia do parku narodowego, możemy wybrać jeden z parków krajobrazowych, które są zazwyczaj mniej zaludnione. Z kolei korzystając z mapy znajdziemy równie ciekawe pomniki przyrody. Interesujące są także odcinki, do których niełatwo jest się dostać samochodem. Jednym z nich jest trudno dostępny obszar w Puszczy Białowieskiej, gdzie rosną 300-letnie sosny. Dodatkowo jeśli chcemy udać się na wycieczkę jednodniową możemy także odwiedzić mało uczęszczane otuliny rezerwatów.
59:47 2021_07_09 21_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 lipca godz. 21:00
Wycieczki do nietuzinkowych, zapomnianych miejsc mogą być wspaniałą zabawą dla całej rodziny, podczas której każda osoba może odnaleźć w sobie cząstkę odkrywcy. – Warto sięgnąć po stare mapy krajoznawcze i tam rzeczywiście [jest] bardzo dużo takich atrakcji, które już trochę się zatarły – polecił Szczepan Żurek. Turyści spragnieni nowych wrażeń za swój cel mogą obrać także poszukiwanie tzw. trójstyków, czyli miejsc styku trzech województw. Mogą być one np. w lesie czy pośrodku rzeki. Co więcej często obszary najbardziej przyciągające to takie, które niekoniecznie są spektakularne, ale wciąż pozostają autentyczne, np. niewielkie, klimatyczne restauracje. Za mało odkryte uważa się także zachodnie województwa kraju, np. zachodniopomorskie.
59:29 2021_07_09 22_00_24_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 lipca godz. 22:00
Kiedy wybieramy nietypowe miejsca na spędzenie czasu, warto liczyć się z tym, że sposób przeżywania wakacji będzie inny niż ten, który do tej pory znaliśmy. Co prawda podczas takich wypraw mogą trafić się pola kempingowe czy kwatery agroturystyczne, ale bardzo często sami będziemy musieli zorganizować sobie nocleg, a także przygotować śniadanie i kolację. Sytuacja ta może mieć miejsce np. podczas spływu kajakiem po granicznym odcinku Bugu, gdzie nie ma bazy noclegowej. Jeśli ktoś jednak jest chętny by spędzić noc pod gołym niebem, może także skorzystać z programu lasów państwowych. W ramach tej inicjatywy osoby zainteresowane mogą zanocować w lesie pod namiotem lub na hamaku, w wyznaczonym do tego miejscu.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Szczepan Żurek - nauczyciel geografii i członek Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz"
Data emisji: 9.07.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---