Polskie Radio Dzieciom

Wakacyjna apteczka. Co i jak spakować?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:32
Trudno przewidzieć, kiedy konieczne będzie udzielenie pomocy drugiej osoby. Jednakże ze względu na ruchliwy tryb życia jaki prowadzą dzieci, otarcia i skaleczenia są w ich przypadku nierzadko spotykane. W związku z tym, kiedy wychodzimy z nimi do parku lub udajemy się w podróż dobrze jest  zabrać ze sobą podstawowe materiały opatrunkowe, które możemy znaleźć w każdej domowej apteczce. O czym jeszcze warto pamiętać? Odpowiedzi w "Strefie Rodzica" udzielił ratownik medyczny Ariel Szczotok.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Kapitanka Kalinka

Jedną z niezbędnych rzeczy są rękawiczki, które chronią zarówno poszkodowanego, jak i osobę udzielającą pomocy. – Ten moment na założenie rękawiczek, to jest ten moment w którym mamy możliwość trzeźwo ocenić sytuację, a nie działać w tym momencie w maksymalnych emocjach i pod wpływem dużego impulsu – dodał Ariel Szczotok. Dodatkowo, aby wiedzieć jak postępować w kryzysowych sytuacjach, np. gdy dziecko się zadławi lub zachłyśnie, rodzice mogą skorzystać z kursu pierwszej pomocy.

Przydatne są również środki opatrunkowe, takie jak bandaż, plastry oraz gaza, najlepiej o długości jednego metra lub pięćdziesięciu centymetrów. W przypadku dezynfekcji, do przemywania skaleczeń i ran korzystniejsze jest wybranie wody z butelki, zamiast wody utlenionej. To dlatego, ponieważ preparaty bakteriobójcze i wirusobójcze działają także na pozostałe tkanki i białka w organizmie, przez co utrudniają proces gojenia. 

Posłuchaj
59:11 2021_07_20 22_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wakacyjna apteczka. O czym warto pamiętać?_Strefa Rodzica 20 lipca godz. 22:00

Jeśli wybieramy się w dalszą podróż dobrze jest mieć przy sobie również preparat na ukąszenia, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy na biegunkę. W upalne dni istotne jest picie dużej ilości wody, noszenia nakrycia głowy oraz chronienie oczu przed słońcem. Osoby młodsze mogą używać także przeciwsłonecznych filtrów 50, by chronić przed możliwymi, długofalowymi skutkami oparzeń skóry, które mogą prowadzić nawet do chorób nowotworowych. W przypadku oparzenia proces gojenia się i regeneracji skóry możemy przyspieszyć chłodząc dane miejsce chłodnym ręcznikiem lub opatrunkiem hydrożelowym. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość:  Ariel Szczotok - ratownik medyczny 
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spędzić wakacje w mieście blisko natury?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 15:00
Przerwa od szkoły i nauki to dobry moment, by odejść od komputera i spędzić czas na świeżym powietrzu obcując z natura. Aby to zrobić, nie trzeba wcale wyjeżdżać poza miasto, gdyż niejedno skrywa w sobie dziką przyrodę, która czeka na odkrycie. O tym, jak ciekawie spędzić wakacje w mieście jednocześnie będąc blisko zieleni opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Anna Warzyńska i Olga Maj z Fundacji "Dzieci w Naturę".
rozwiń zwiń