Polskie Radio Dzieciom

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Kryjące się pod hasztagami hasła nawołują do ochrony tego, co ważne, czyli naszego zdrowia, a tym samym przyszłości naszej oraz naszych bliskich. Nierzadko zdarza się tak, że w momencie wykrycia choroby jest ona już znacząco rozwinięta. Jednak dowiadując się o niej odpowiednio wcześnie nasze szanse na jej wyleczenie znacząco rosną. Pytanie zatem, dlaczego mamy opór, by poddać się badaniom? Może to wynikać z faktu, że w obliczu wielu codziennych obowiązków odkładamy wizytę u lekarza na później. Przyczyną takiego podejścia może być również nasze przekonanie o tym, że ryzyko ciężkiego zachorowania nas nie dotyczy.

Jednym z celów kampanii jest zachęcenie innych do przebadania się, a w efekcie tego uratowanie życia w wielu ludziom. Projekt polega na tym, aby nagrać krótki filmik namawiający do poddania się badaniom oraz zrobienia zdjęcia np. podczas pobierania krwi, a następnie opublikowania go. Jako że akcja ta jest w dużej mierze promowana poprzez odpowiednią postawę i zaangażowanie, chętne osoby mogą podzielić się z innymi swoją historią.  – W kolejce czekają jeszcze inni ciekawi mówcy, ciekawe osoby ze świata również medycyny, bo cała ta akcja też ma na celu szerzenie takiej praktycznej, ale też technicznej, fachowej wiedzy – skomentował  Jan Walaszek. 

Posłuchaj
59:57 2021_07_05 21_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 5 lipca godz. 21:00

Równie istotne jest to, że od 1 lipca rozpoczęły się darmowe badania dla wszystkich po 40-tym roku życia, które będą trwały do 31 grudnia. W ramach tych działań wspomniane osoby mają dostęp do darmowych badań podstawowych, takich jak np. morfologia krwi. Zainteresowani mogą także zbadać swoją wątrobę czy sprawdzić stężenie cholesterolu. Panowie dodatkowo mogą zrobić badanie PSA dotyczące raka prostaty. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Jan Wałaszek
Data emisji: 5.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dbać o słuch?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:00
Ponad połowa rodziców nie jest świadoma tego, że ich dzieci mają kłopoty ze słuchem. Może to wynikać np. z tego, że niektóre problemy narastają stopniowo, przez co trudniej jest je zauważyć. Niemniej jednak, trudności w tym zakresie mogą także negatywnie wpływać na mowę i komunikację.  Dlatego też istotne jest, aby problemy te zostały zdiagnozowane jak najwcześniej. W tym celu przeprowadzane są badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, o których w Strefie Rodzica opowiedzieli Łukasz Król, logopeda-audiolog oraz dr hab. Zdzisław Kurkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:31
Często przy wyborze napojów kierujemy się wyglądem ich opakowań, nie sprawdzając ich składu i wartości odżywczych. Co więcej, mylnie sądzimy, że jedynym sposobem na wypicie zdrowego soku jest zrobienie go samemu w domu. Co powinniśmy zatem wybrać, jeśli chcemy nie tylko zaspokoić swoje pragnienie, ale też zależy nam na dostarczeniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych? O różnicach między sokami, nektarami i napojami opowiedzieli w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków oraz prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest zespół metaboliczny i jak jemu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:37
Organizm człowieka potrzebuje składników, które będą go budować, regenerować i pomogą mu w przystosowaniu się do obecnych warunków życia wywołujących m.in. stres i niepokój. Niestety sposób odżywiania się wielu z nas, a także nieprawidłowa dieta skutkują zespołem metabolicznym, czyli grupą chorób dietozależnych, metabolicznych. Temat ten został omówiony w "Strefie Rodzica" przez dietetyka Justynę Mizerę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń