Nierzadko osoby przygotowujące przetwory nie są do końca świadome znaczenia, jakie dany owoc lub warzywo ma na sposób jego utrwalenia. – Jeśli są w owocach, warzywach kwasy czy jest kwaśny w smaku to taki produkt nie wymaga wysokiej obróbki termicznej, czyli wystarczy pasteryzacja lub też można taki produkt zakwasić. Dodać ekstra np. kwas cytrynowy, sok z cytryny – skomentowała dr inż. Barbara Groele. Jeśli natomiast dany produkt nie jest kwaśny, poddajemy go sterylizacji, która w odróżnienia od wspomnianej obróbki termicznej odbywa się w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza. Pozwala to na zniszczenie wszystkich drobnoustrojów, bakterii, np. laseczki jadu kiełbasianego.
59:40 2021_07_27 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 lipca godz. 21:00
Do zapewnienia bezpieczeństwa produktów, zwłaszcza mięsnych, np. pasztetów niezbędne jest dodanie w procesie produkcji konserwantów. Istotne jest natomiast, że dołączane są one w bezpiecznej ilości, pod kontrolą oraz tylko wtedy, gdy jest taka konieczność i ma ona uzasadnienie technologiczne. Aby jednak dana substancja konserwująca została dodana, musi ona być najpierw zatwierdzona, co może trwać nawet kilka lat. Wynika to m.in. z tego, że wybrany konserwant jest badany względem danego produktu spożywczego, także klinicznie, by mieć pewność, że końcowy wyrób nie uczula.
59:09 2021_07_27 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 lipca godz. 22:00
Jednym z produktów, które możemy zrobić samemu w domu jest ketchup. Po tym, jak wyczyścimy i wyparzymy dany pojemnik z zakrętką wkładamy gorące, zmieszane składniki do równie ciepłego słoiczka, dzięki czemu pozbędziemy się tlenu, który powoduje zmianę barwy w przetworach. Gdy go zakręcimy, wkładamy szkło do wody o podobnej temperaturze i pasteryzujemy. W procesie robienia własnego ketchupu istotne jest również schładzania, które umożliwia zatrzymanie witamin i wartości odżywczych. Aby tak się jednak stało, działanie wysokiej temperatury powinno nastąpić szybko. Do gotowego produktu w sklepie dodaje się również modyfikowaną skrobię, czyli ugotowany kleik, np. ryżowy, który następnie jest suszony, przez co zmieniają się jego właściwości. Dodatkowo można dołączyć także konserwant, który zapobiegnie rozwijaniu się pleśni i wydłuży okres przydatności do spożycia.
Długi termin ważności w przypadku dań dla maluchów jest wynikiem specjalnie dopracowanej technologii. Produkty te są poddawane próbom termicznym, a także bada się, jak dana żywność zachowuje się po kilku miesiącach. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia higiena i sterylność produkcji oraz jakość surowców. Bezpieczeństwo produktów oraz wdrożenie i kontrolowanie procedur zapewnia także system HACCP.
W celu wydłużenia możliwości spożycia danego produktu korzystne jest także mrożenie. Jak się okazuje, mrożonki są jedną z lepszych metod utrwalania żywności, dzięki której straty składników odżywczych są minimalne. Niemniej jednak, okres mrożonej żywności przechowywanej w domu jest krótszy. To dlatego, ponieważ w warunkach przemysłowych wykorzystuje się do tego inną metodę m.in. każdy owoc bądź warzywo owiewa się ze wszystkich stron. Umożliwia to także szybki proces mrożenia, co zapobiegnie wytwarzaniu się igiełek wody. Co więcej, owoce i warzywa które są twardsze zazwyczaj łatwiej mrozić, ponieważ ze względu na mniejszą ilość wody nie tracą potem kształtu.
Domowe przetwory na zimę mogą być również słodkie. Jeśli zapragniemy zrobić dżem wykorzystamy do tego całe owoce lub ich części, które następnie zanurzymy w galarecie. Powidła to natomiast owoce przetarte. Przecier ten się zagęszcza i odparowuje dużą ilość wody, a na końcu dodaje się cukier według uznania. Istotne jest jednak, że powidła robione w domu tracą cenne witaminy. Z kolei w warunkach przemysłowych, gdzie obróbka termiczna twa krócej, a odparowywanie jest szybsze, zachowuje się więcej składników odżywczych. Z owoców produkowana jest także popularna w cukiernictwie marmolada. Wielbiciele słodyczy mogą również wybrać konfitury. Te najsmaczniejsze starają się zachować jak najlepszy kształt owoców, które zanurza się w półpłynnym syropie cukrowym.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr inż. Barbara Groele / Krajowa Unia Producentów Soków
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---