Polskie Radio Dzieciom

Jak hip-hop pomaga dzieciom z trudnych środowisk wyjść na prostą?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:58
Dla niektórych hip-hop kojarzy się z agresją, dlatego też postrzeganie tej kultury jako elementu wspomagającego resocjalizacje może być kontrowersyjne. Niemniej jednak, jak można było usłyszeć w "Strefie Rodzica", hip-hop ma potencjał wychowawczy i edukacyjny oraz służy rozwojowi młodego człowieka. Poprzez kulturę hip-hopu młodzież może wyrazić siebie, swoje pragnienia czy sprzeciw, o czym podczas audycji mówili Przemysła Kaca, wiceprezes Fundacji Latorośl, prowadzący projekt "Hip-Hop Druga Szansa", dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
O swojej najnowszej płycie raperzy Kulfon i Kubuś mówią, że powstała z myślą o ich dzieciach (zdj. ilustracyjne)
O swojej najnowszej płycie raperzy Kulfon i Kubuś mówią, że powstała z myślą o ich dzieciach (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/AdinaVoicu/dom. publiczna

Kiedy Przemysł Kaca rozpoczął wolontariat w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zrozumiał czym dla młodych ludzi jest kultura hip-hopu. Postanowił wówczas pokazać im utwory tej kultury, które niosą przekaz i pokazują ludziom wartości, a następnie opublikował pracę popularno-naukową na temat resocjalizacji młodzieży dzięki hip-hopowi. To natomiast dało początek projektowi "Hip-Hop Druga Szansa".

- Narodziła się taka idea, żeby pokazywać w formie warsztatowej, w formie pogadanki, przeplatanej występami artystycznymi młodych ludzi, pokazywać takie wartości właśnie jak rodzina, jak przyjaźń, jak autentyczność i zachęcać młodych ludzi przede wszystkim do działania – skomentował Przemysła Kaca. Tak więc hip-hop może być kierunkowskazem dla ludzi, którzy się zagubili życiowo, nie są akceptowani przez społeczeństwo lub nie mają wsparcia od najbliższych. Co więcej, może on motywować i inspirować do wyrażania siebie w sposób artystyczny, np. poprzez taniec, rysunek, pisanie tekstów itd. 

Posłuchaj
58:46 2021_11_29 20_59_46_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 listopada godz. 21:00

Na temat hip-hopu została napisana także książka "Sny z betonu", która opowiada o tym, jak ta kultura może pomóc dzieciom z wykluczonych środowisk. Publikacja powstała na podstawie rozmów  nie tylko z osobami z kręgu kultury hip-hopu, np. raperami czy producentami muzycznymi, ale też z psychologami, edukatorami czy naukowcami, gdzie każda z tych osób uważa, że hip-hop może pomóc w kreowaniu tożsamości człowieka. 

Posłuchaj
59:27 2021_11_29 21_59_40_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 listopada godz. 22:00

Dziecko ma prawo do wyrażania swojego zdania, potrzeb i sprzeciwu, a hip hop daje możliwość spełnienia tego poprzez teksty, których przekazy można odczytywać wprost lub doszukiwać się ukrytych znaczeń. – [Hip Hop jest formą] autoterapii, grupy wsparcia. W społeczności, w grupie, w poczuciu takim, że nie jestem sam ze swoimi problemami świat wygląda nieco inaczej – dodał dr Marek Michalak.

W okresie dojrzewania młody człowiek doświadcza także różnych kryzysów wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą objawiać się m.in. w formie buntu w rodzinie, odrzucenia pewnych wartości lub dystansu do szkoły. Jak jednak zaznaczył prof. Marek Konopczyński – Dostrzegam duży potencjał  w tego rodzaju aktywności, która łączy się nie tylko z muzyką, z takim podniesieniem nastroju, ale przede wszystkim jest szansą na wyrównanie emocji i na odreagowanie dla młodych ludzi. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 16:26
Niektóre zjawiska popkultury budzą wiele kontrowersji. Od niedawna przedmiotem dyskusji jest serial "Squid Game", o którym mówi się, że swoją treścią i produkcją przesuwa kolejne granice. Ze względu na ukazane w nim kwestie, serial ten jest dozwolony od lat 16. Jednak pomimo to, stanowi on jeden z głównych tematów rozmów wśród uczniów, także tych młodszych. O wpływie popkultury na społeczeństwo w odniesieniu do serialu "Squid Game" opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń