Polskie Radio Dzieciom

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Dzieci mają wrodzoną skłonność do twórczości plastycznej.
Dzieci mają wrodzoną skłonność do twórczości plastycznej.Foto: Pixabay

Dzieci mają wrodzoną skłonność do twórczości plastycznej. Jest to jeden z podstawowych narzędzi służących do zaznaczenia siebie jako osoby. Aktywność plastyczna w szkole jest więc nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna.  Edukacja plastyczna pozytywnie wpływa na rozwój młodej osoby – wspiera małą motorykę, integrację sensoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową, wpływa na mowę i ogólną sprawność ruchową dziecka, a także rozwija wyobraźnię, kreatywność i postawę twórczą. Rozwój w przestrzeni swobody działania to jedno, natomiast edukacja kształtuje pewną umiejętność dostrzegania, takiego głębszego widzenia pewnych zjawisk – zaznacza Urszula Szuścik. 

Posłuchaj
59:37 2022_04_28 21_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Cz. 1

 

- Celem edukacji plastycznej zarówno w przedszkolu, jak i w klasach początkowych jest właśnie wspomaganie harmonijnego rozwoju dziecka, wspieranie go w osiąganiu kolejnych stadiów rozwoju plastycznego, ale też przygotowanie do odbioru sztuki w przyszłości i do uczestnictwa w kulturze – tłumaczy Beata Grzeszczuk-Nędza. W późniejszych klasach szkoły podstawowej głównym celem lekcji plastyki jest rozwijanie wyobraźni kreatywności. - Zajęcia plastyczne mają też aspekt poznawczy i wychowawczy – kontynuuje ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej. - Kolejna zaleta to walor terapeutyczny – dodaje autorka bloga Kreatywne prace plastyczne

Posłuchaj
58:05 2022_04_28 22_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Cz. 2

 

Ważnym aspektem zajęć plastycznych jest nauka historii sztuki, która powinna być jednak dopełnieniem zajęć praktycznych. Obcowanie ze sztuką powinno opierać się na realnym kontakcie. To właśnie praca z dobrym materiałem kształtuje najlepiej i jednocześnie może ułatwić działanie warsztatowe. Pamiętajmy, że przebieg edukacji plastycznej zależy w dużej mierze od nauczyciela. Lekcje plastyki, choć dają możliwość wykazania się, powinny być starannie przygotowane. Warto na samym początku ustalić jasne granice, w obrębie których będzie funkcjonować wolność twórcza.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Beata Grzeszczuk-Nędza – autorka popularnego art bloga Kreatywne prace plastyczne
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 21:00


Czytaj dalej:
Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?
Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Zobacz także
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:20
Aktywność plastyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zakresie małej motoryki, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także o uwadze, wyobraźni i kreatywności. Zajęcia plastyczne mają również aspekt poznawczy i wychowawczy oraz walor terapeutyczny. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zajęć plastycznych. Aby czerpać z nich w pełni, ważna jest odpowiednio przeprowadzona edukacja plastyczna – zarówno w szkole, jak i poza nią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń