Polskie Radio Dzieciom

Jak nie wypalić się w rodzinie, pracy, szkole? "To nie jest zwykłe zmęczenie"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 23:35
- Coraz częstsze jest wypalenie uczniowskie, które polega nie tylko na utracie ciekawości świata, ale też wynika z tego, że tak dużo się uczymy, tak wiele doświadczamy, a jednocześnie nie mamy czasu na relaks, że oduczamy się odpoczywać (…). Wchodząc w dorosłe życie już jesteśmy zmęczeni - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Mikołaj Marcela, pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock / Harbucks

Zawodowi sportowcy zaczynają jako trzylatki, o kompetencje akademickie dzieci zaczynamy dbać, gdy zaczynają uczęszczać do przedszkola. Nad sukcesem trzeba zacząć pracować jak najwcześniej, jak najdłużej, jak najmocniej. I zawsze można zrobić coś więcej. Jaki jest tego efekt? Wypalenie w szkole, pracy, związku i rodzicielstwie. Żyjemy pod dyktaturą kultury sukcesu. Dziś człowiek to kapitał, inwestycja na przyszłość mierzona liczbą sukcesów. Bez przeanalizowania, jak do tego doszło, możemy być pewni jednego, będzie tylko gorzej.

Mikołaj Marcela wyjaśniał, że wypalenie zawodowe czy uczniowskie ma podobne cechy. - To przewlekły stan przytłaczającego zmęczenia, które nie pozwala nam działać i domaga się od nas odpoczynku, ale mimo wszystko czujemy, że musimy dalej działać. Czujemy, że nie możemy sobie odpuścić, dlatego, że jesteśmy w obowiązku, wiemy, że od nas wiele zależy, więc próbujemy działać, spalając resztki zasobów, które nam zostały, co tylko pogłębia ten stan wypalenia. Wypalenie to nie jest zwykłe zmęczenie, jednorazowe doświadczenie, to stan, w którym coraz bardziej zapadamy się w sobie - mówił

- Żyjemy w systemie, który motywuje do tego, by osiągać nowe rzeczy. Zakładamy, że im więcej pracujemy, osiągamy, zdobywamy, im bardziej się rozwijajmy, tym lepiej dla nas. Jednak nasza energii nie jest nieskończona - dodał autor książki, który w rozmowie z Marcinem Perfuńskim szukał recepty na to, jak nie dać się złapać w pułapkę nieustannego wysiłku i pogoni za sukcesem. 

Posłuchaj
120:32 Radio_Dzieciom 2024_09_24-21-00-47.mp3 Mikołaj Marcela o wypaleniu uczniowskim (Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotował i prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Mikołaj Marcela, pisarz, wykładowca akademicki, nauczyciel, ekspert w tematyce edukacji dzieci, autor książki "NIE MUSISZ. Od kultu osiągnięć do wypalonych pokoleń"
Data emisji: 24.09.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Odpowiedzialność społeczna wobec dzieci. Współczesne wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 23:55
W dzisiejszych czasach, odpowiedzialność społeczna wobec dzieci staje się tematem coraz częściej dyskutowanym. W audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom wraz z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis, rozmawialiśmy  socjalizacji dzieci, ich miejscu w społeczeństwie oraz wyzwaniach, przed którymi stają współcześni rodzice. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 11:35
- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń