Polskie Radio Dzieciom

Czy są nam potrzebne "Strefy wolne od dzieci"? To grupa dość łatwa do zaatakowania.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
Zdaniem Agnieszki Krzyżak-Pitury - fundatorki, założycielki i prezeski zarządu Fundacji Rodzic w Mieście "Strefy od dzieci" są tematem rozczarowującym z perspektywy tego co my jako rodzice chcemy przekazać dzieciom. - Jeżeli pokażemy im, że one są gorsze, można je źle traktować i są niemile widziane, to jacy dorośli z nich wyrosną? - zastanawiała się gość Polskiego Radia Dzieciom.
Coraz głośniej mówi się o wprowadzaniu stref bez dzieci w restauracjach, hotelach, muzeach, basenach czy lotniskach
Coraz głośniej mówi się o wprowadzaniu "stref bez dzieci" w restauracjach, hotelach, muzeach, basenach czy lotniskachFoto: shutterstock/chrisontour84

Czy jesteśmy świadkami niepokojącego zjawiska odgradzania się od dzieci, a nawet eliminowania ich z przestrzeni publicznej? Niewątpliwie przybliżają nas do tego "strefy bez dzieci" w restauracjach, hotelach, muzeach, basenach czy lotniskach, o których wprowadzeniu mówi się coraz głośniej. Pomysł dzieli dorosłych, bo ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni uważają, że rozrabiające maluchy zwyczajnie przeszkadzają w odpoczynku czy konsumowaniu posiłku, a inni nie widzą w tym nic złego, bo przecież dziecko to też człowiek. Niektórzy twierdzą, że strefy wolne od dzieci to jedyny sposób, by w spokoju odpocząć poza domem. Taka opinia budzi mieszane uczucia i wzbudza gorące dyskusje na różnych forach publicznych. Jak jest naprawdę i czy faktycznie w przestrzeni z dziećmi nie ma szansy na spokojną przestrzeń? Skąd bierze się coraz więcej miejsc w których dzieci nie są mile widziane? Opowiedziała o tym gość "Strefy rodzica": Agnieszka Krzyżak-Pitura - fundatorka, założycielka i prezeska zarządu Fundacji Rodzic w Mieście.

Nazewnictwo może być czasem kluczem do tego aby zrozumieć problem. - Sama często korzystam z "wagonów ciszy", ale to zupełnie co innego niż wagony tylko dla kobiet lub dla blondynów. Podobnie jest z kwestią: "Strefa dla" i "strefa od", które też mają zupełnie innych charakter. Mówienie o strefach wolnych od kogoś łatwo może nas doprowadzić do wykluczania - powiedziała Agnieszka Krzyżak-Pitura - fundatorka, założycielka i prezeska zarządu Fundacji Rodzic w Mieście.

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
58:43 [DAB]Dzieciom (PCM) 1 październik 2024 22_00_55.mp3 W "Strefie Rodzica": Agnieszka Krzyżak-Pitura - fundatorka, założycielka i prezeska zarządu Fundacji Rodzic w Mieście.
 
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Agnieszka Krzyżak-Pitura - fundatorka, założycielka i prezeska zarządu Fundacji Rodzic w Mieście.
Data emisji: 1.10.2023
Godzina emisji: 22.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:38
Adele Faber i Elaine Mazlish, w swojej książce „Rodzeństwo bez rywalizacji”, porównują pojawienie się siostry czy brata do sytuacji, w której mąż przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: "Skarbie, tak bardzo Cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do Ciebie". Jak wyjaśnić dziecku, że nowy członek rodziny nie będzie jego rywalem ale może być najlepszym przyjacielem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy małżeństwo rozpada się z powodu… dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 12:41
Jeżeli ktoś mówi, że rozwiódł, rozstał się "przez dziecko" możemy mieć pewność, że winnym takiej sytuacji nie jest dziecko! - mówią jedni. Inni są przeciwnego zdania. Tymczasem jak zaznaczyła Marlena Ewa Kazoń - psychoterapeutka par, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom - związek rozpada się ze względu na kryzys. - Jeżeli jest nim pojawienie się dziecka, albo trudności wychowawcze, to tu należałoby szukać powodów - powiedziała ekspertka i wyjaśniła przyczynę tego zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń