Polskie Radio Dzieciom

Nowe technologie w edukacji - jak robić to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 23:55
Cyfryzacja, nowe technologie mogą odegrać kluczową rolę we współczesnej edukacji, umożliwiając bardziej interaktywne, dostępne i spersonalizowane formy nauczania. Czy nie wpłynie to jednak negatywnie np. na budowanie relacji pomiędzy uczniami lub nie spowoduje uzależnienia dzieci od internetu? W studiu Polskiego Radia Dzieciom dyskutowali: Dominika Wiśniewska, Paweł Czerwony (Google for Education) oraz Krzysztof Falkowski, Paweł Biesiekierski - dyrektorzy szkół.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.cim / Gorodenkoff

Wspomaganie edukacji przez nowoczesne technologie niesie ze sobą wyraźne korzyści. Platformy e-learningowe pozwalają uczniom i studentom na dostęp do materiałów edukacyjnych z dowolnego miejsca, co zwiększa elastyczność i niezależność w procesie uczenia.

Narzędzia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wzbogacają doświadczenia uczniów, umożliwiając im wizualizację trudnych pojęć, co jest szczególnie przydatne w naukach ścisłych czy historii.

Posłuchaj
118:04 Dzieci_AAC 2024_11_12-21-01-14.mp3 Nowe technologie wspierają edukację (Strefa rodzica)

Coraz powszechniej dotępne technologie sztucznej inteligencji pomagają dostosować programy edukacyjne do indywidualnych potrzeb uczniów, identyfikując ich mocne i słabe strony oraz proponując odpowiednie zadania, które wspierają rozwój.

Łatwiejsze staję się rozwijanie zainteresowań, nauka gry na gitarze może być dużo szybsza i bardziej efektywna, jeśli mamy dostęp do setek lekcji i samouczków on-line.

Korzyści wydają jasne, ale czy za intensywnym wykorzystaniem technologii cyfrowych nie kryją się zagrożenia? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotował i prowadził: Marcin Perfuński
Goście: Dominika Wiśniewska i Paweł Czerwony (Google for Education) oraz Krzysztof Falkowski i Paweł Biesiekierski - dyrektorzy szkół
Data emisji: 12.11.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Edukacja Demokratyczna. "Wolnośc do decydowania i tworzenia wspólnoty"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 23:55
- W edukacji demokratycznej każda młoda osoba i każdy dorosły jest zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących tej społeczności. Może sam decydować, co robi, zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, dopóki to nie wchodzi w granice innych osób. Wolność do decydowania, tworzenie wspólnoty i społeczności to filary edukacji demokratycznej, szkół demokratycznych na całym świecie - mówiła Olga Kulesza, która wraz z Marianną Kłosińską gościły w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko i domowe obowiązki. "Brakuje nam rodzicielskiej determinacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 23:55
- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niewidzialna przemoc istnieje. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 15:00
Drobne siniaki, a czasem poważne obrażenia. Co złego mogą zrobić rodzice własnym dzieciom? Okazuje się, że całkiem sporo. I chociaż konstytucyjny zakaz stosowania kar fizycznych został wprowadzony w 2010 roku, to wyniki badań wciąż pokazują, że aż jedna trzecia Polaków o tym nie wie. Pozostali krzywdzą swoje dzieci ze świadomością, że łamią prawo.
rozwiń zwiń