Polskie Radio Dzieciom

Ekspertka: "Współczucie to wcale nie musi być litość

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 13:32
Jeśli chcemy o współczuciu opowiedzieć dzieciom, to w pierwszej kolejności możemy je poprosić aby przypomniały sobie bohatera z jakiegoś filmu, czy książki, który przejawiał takie przyjacielskie cechy: troski, opiekuńczości, potrafił dbać o innych. Dopiero w drugiej kolejności możemy przekierować ich uwagę na to, jak takie cechy tego bohatera mógłby odszukać w sobie - mówiła w "Strefie Rodzica" psycholog Marta Szydłowska, która była gościem w Polskim Radiu Dzieciom.
Na czym polega współczucie?
Na czym polega współczucie?Foto: Pressmaster/Shutterstock.com

Samowspółczucie oznacza okazywanie sobie troski w sytuacjach, w których najbardziej tego potrzebujemy. Jest jak przyjaciel, który motywuje nas do działania, a gdy poniesiemy porażkę, wspiera nas i pomaga ruszyć dalej. Stanowi podstawowy budulec odporności psychicznej i dobrego samopoczucia, co w przypadku dzieci jest szczególnie ważne.

Badania wykazały, że samowspółczucie pomaga zmniejszyć lęk, zamartwianie się i stres. Z kolei uważność ułatwia skupienie uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz, a także sprzyja wyciszeniu umysłu i zmniejszeniu liczby negatywnych myśli.

- Kiedy myślimy o tym czym jest współczucie, to w naszych głowach pojawiają się słowa: żal, litość i doskwierający smutek, który chcemy wziąć na siebie, kiedy komuś współczujemy, kiedy chcemy kogoś otulić, zatroszczyć nie o niego i zaopiekować – wyjaśniła Marta Szydłowska.

Tymczasem w terapii skoncentrowanej na współczuciu to uczucie rozumiane jest zupełnie inaczej. - To jest smutek, który pojawia się w życiu każdego z nas, to może być również lęk, a także złość, czyli takie emocje, które, towarzyszą nam każdego dnia, w różnym nasileniu i nie zawsze wiemy, jak sobie z nimi poradzić, a potocznie klasyfikujemy jako te negatywne. - Terapia skoncentrowana na współczuciu pozwala zauważyć te emocje, pozwala zaopiekować się nimi i jednocześnie z czułością, życzliwością pewnego rodzaju odwagą i mądrością działać w kierunku lepszego życia razem z tymi emocjami – wyjaśniła ekspertka.

Czym jest tak naprawdę współczucie, z czym je łączyć i jak o nim mówić? Opowiedziała o tym w Strefie Rodzica Marta Szydłowska, psycholożka, psychoterapeutka, dzieci dorosłych, z Centrum Pomocy Psychologicznej Empatia, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, a także psychoterapeutka terapii skoncentrowanej na współczuciu.


Posłuchaj

40:09 2024_11_20 21_57_29_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 W "Strefie rodzica": Marta Szydłowska - psycholożka i psychoterapeutka dzieci i dorosłych

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Marta Szydłowska - psycholożka i psychoterapeutka dzieci i dorosłych
Data emisji: 20.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Patrz i dbaj, czyli jak dobrze widzieć? Radzimy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 16:00
- Mamy obecnie znacznie lepszy dostęp do okulisty dziecięcego, a do tego lepsze aparaty i możliwości diagnostyczne, ale mamy też epidemię krótkowzroczności i wady wzroku stwierdzamy już u dzieci kilkuletnich – powiedziała dr Marta Bramorska, okulista, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motywacja może ugasić słomiany zapał. Skąd ją czerpać?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:07
Badania dowodzą, że jedynie 8-15 proc. osób realizuje noworoczne plany p.t.: schudnę, zmienię pracę, wyjadę w podróż dookoła świata, nauczę się nowego języka obcego. Jak się zmotywować i nie odkładać wszystkiego na potem, radził w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Piotr Mosak psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radość i poczucie winy, czyli cienie i blaski bycia wcześniaczą mamą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 06:00
- Od początku mogliśmy ich dotykać, wkładać rękę do inkubatora. Są jednak takie dzieci, które się rodzą w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży i one nie mają tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest cieniusieńka jak papier. Rodzice nie mogą ich nawet  dotknąć, bo to sprawia ból - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Marta Pietrusińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspertka: "Wszyscy kłamią". Czy można zatem oduczyć tego dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 13:37
- Zgodnie z tą definicją kłamstwa musi to być działanie świadome i intencjonalne. Warto jednak wiedzieć, że robią to wszyscy ludzie, poza dziećmi do trzeciego roku życia - powiedziała psycholog Elżbieta Grabarczyk, która wraz z Angeliką Szelągowską były gościnmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń