- Podczas snu, mamy różne jego składniki. Mamy ten sen tzw. głęboki, którego wbrew pozorom tak dużo w naszej nocy nie jest. Dlatego, że tego snu głębokiego jest mniej więcej wciągu 8-godzinnej nocy sennej około godziny do dwóch godzin – powiedziała Kaja Romanowicz. Na tym poziomie nasz mózg odpoczywa najbardziej, natomiast w fazie REM jego aktywność zaczyna wzrastać. W tym czasie pojawiają się także sny, nazywane również marzeniami sennymi.
51:39 25.05. Strefa rodzica - sen.mp3 Sen to zdrowie. Podpowiadamy co zrobić by dobrze się wyspać (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_25.05.2021
Aby sen mógł w pełni spełnić swoją rolę, warto zmniejszyć w sypialni liczbę elementów, które mogą negatywnie wpływać na aktywność mózgu, takie jak niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne. Jednakże oprócz ograniczenia korzystania z telefonu, można także zminimalizować bodźce mechaniczne m.in. poprzez wyniesienie z pokoju tykających zegarów. W przypadku dzieci, ich aktywność się różni. W procesie wyciszania może pomóc rytmiczność oraz np. czytanie książek przed snem. Istotne jest, aby dzieci kojarzyły łóżko z odpoczynkiem, dlatego korzystne jest pozbycie się z niego świecących karuzeli i innych ozdób, które mogą rozpraszać.
Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Noworodki potrzebują go znacznie więcej, niż nastolatki i osoby dorosłe, u których zaleca się 7-8 godzin snu. Czas ten się nieco zmniejsza po 60 roku życia. Jeśli 8-godzinny sen jest dla kogoś niewystarczający, może to być jeden z objawów zaburzeń depresyjnych. Niemniej jednak, zarówno spanie poniżej 6,5 godzin, jak i powyżej 10 godzin jest dla nas tak samo szkodliwe, zwłaszcza dla układu sercowo-naczyniowego.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Kaja Romanowicz, psycholog kliniczny i psychoterapeuta.
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---