Polskie Radio Dzieciom

Kryminały są nie tylko dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 15:00
Policjant z przypadku i pisarz z zamiłowania. Jorn Lier Horst jest autorem kryminałów dla dorosłych, jednak największą sławę zdobył wśród najmłodszych czytelników serią detektywistycznych książek. Dziś w Kulturotece: gość specjalny!
Jrn_Lier_Horst
Jørn_Lier_HorstFoto: From Wikimedia Commons

Czy powieści kryminalne to odpowiednia lektura dla dzieci? Okazuje się, że tak! A kto jest najlepszym autorem takich książek? Oczywiście policjant związany z tropieniem różnych tajemniczych spraw i dodatkowo związany z kryminalistyką!

Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Do września 2013 r. pracował jako jako szef wydziały śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest zaś pełnoetatowym pisarzem. Posłuchajcie rozmowy Martynych Chuderskiej z norweskim pisarzem:


Dzieci marzą o tym, by w przyszłości wykonywać zawody, które nie należą do łatwych. Czasem są pewnego rodzaju wyzwaniem. Pan ponoć zarówno policjantem, jak i pisarzem został przez przypadek. A kim chciał Pan zostać, gdy był małym chłopcem i oczym marzył?


Posłuchaj
00:30 [i] horst 1.mp3 Odpowiedź 1.

W jednym z wywiadów powiedział Pan, że ksiażki dla dzieci i nastolatków są dla Pana literackim odpoczynkiem. Czy to oznacza, że pisze się je łatwiej niż te kierowane do dorosłych? Czy są dla Pana większym wyzwaniem?


Posłuchaj
00:56 [i] horst 2.mp3 Odpowiedź 2.

Zarówno w pierwszej serii książek dla dzieci "Biuro detektywistyczne nr 2" jak i w serii "Clue" kierowanej do nastolatków, odnajdujemy szczegóły nawiązujące do pracy prawdziwego policjanta: etapy śledztwa, dowody, policyjna taśma. Dzięki tym elementom czytelnik czuje się tak, jakby był świadkiem prawdziwego przestępstwa, myślą "ten facet zna się na rzeczy"
(śmiech)


Posłuchaj
01:06 [i] horst 3.mp3 Odpowiedź 3.

W swoich książkach łączy Pan elementy literatury detektywistycznej i przygodowej dla dzieci. Pojawiają się też treści filozoficzne. Rozmawialiśmy o tym, że równocześnie ciąży na Panu duża odpowiedzialność, by były to treści odpowiednie dla młodego odbiorcy. Skąd bierze się takie wyczucie? Czy zostało zbudowane tylko na wiedzy, czy zaczytuje sie Pan w literaturze dla dzieci. A jesli tak, to jaka jest to literatura?


Posłuchaj
01:02 [i] horst 4.mp3 Odpowiedź 4.

 


Często bywa Pan na spotkaniach autorskich z najmłodszymi czytelnikami. Jakie pytania najczęściej do Pana kierują? Czy ich pytania i pomysły znajdują odzwierciedlenie w kolejnych częścich Biura Detektywistycznego nr 2 czy serii Clue?


Posłuchaj
01:17 [i] horst 5.mp3 Odpowiedź 5.

Poszczególne części serii Clue łączy wątek śmierci matki jednej z głównych bohaterek. To doskonały zabieg, by przyciągnąc uwagę czytelnika i zarazem sprawić, by chciał sięgnąć po kolejne części. Skąd wziął się ten pomysł? Czy to celowy zabieg?


Posłuchaj
01:09 [i] horst 6.mp3 Odpowiedź 6.

 


Dzieci często podejmują się pisania. Jakie ma Pan rady dla młodych twórców? Zechce Pan podzielić się receptą na dobry kryminał?


Posłuchaj
01:44 [i] horst 7.mp3 Odpowiedź 7.

 

Czy w zamyśle jest jakaś nowa "świeża "seria czy na razie skupia sie Pan na Biurze Detektywistycznym nr 2 i serii Clue?


Posłuchaj
00:22 [i] horst 8.mp3 Odpowiedź 8.

Posłuchaj
00:03 [i] horst pzdr.mp3 Pozdrowienia

 


Bardzo dziękuję za rozmowę.

Zobacz także