Polskie Radio Dzieciom

Sztuka w czasie zmiany. Tworzenie w czasie kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 06:00
Kwarantanna, jaką teraz w Polsce odbywamy, to nie tylko czas wolny. To także, a może przede wszystkim nauka. W "Kulturalnej Strefie" zastanawialiśmy się jak połączyć sztukę z edukacją. Jak wykorzystać kreatywnie i mądrze czas "przestoju"?
Audio
  • Na naszych oczach odbywa się wirtualna rewolucja (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_22.03.2020.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wiele inicjatyw artystycznych już teraz przenosi się w przestrzeń wirtualną. - To niesamowicie przełomowa sytuacja, bo właściwie na naszych oczach odbywa się rewolucja - uważa Małgorzata Minchberg, animatorka kultury, twórczyni projektów edukacyjnych, laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2019 roku za projekt "Kreatywny nauczyciel – kreatywny uczeń" i autorka projektu "Połączenie sztuką". - Mamy nowo wypracowane narzędzia, które pewnie będą nam służyły wiele lat. Ale chodzi też bardziej o przeformułowanie sposobu naszej nauki. Zobaczymy niedługo, że uczenie w szkole to zaledwie procent naszej wiedzy - przekonuje edukatorka. Zdaniem gościa  "Kulturalnej strefy" , zaczniemy sobie zadawać pytania: po co się uczę, dlaczego się uczę i jak robię to efektywnie. 

A w jaki sposób w tym "wolnym" czasie z dzieckiem w domu, możemy rozwijać się w kierunku sztuki i twórczości - Trzeba się trochę ponudzić, tylko wtedy przejdziemy do wymyślania. Bo żeby zacząć wymyślać i tworzyć, musimy poczuć, że tego chcemy. A jeśli nie poczuję wolności w czasie nudy, nie uświadomię sobie, że z tym czasem mogę zrobić wszystko, co chcę, w twórczości się nie otworzę i nie zacznę zadawać pytań pomagających w tworzeniu - przekonuje edukatorka.

102 propozycje na czas wolny w 4 ścianach
Martyna Chuderska_Polskie Radio Dzieciom_1200.JPG
Kiedy przychodzi taki moment dla dzieci i rodziców, że szkoły i przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji specjalnie dla dzieci.

Jaka więc może być recepta na sztukę w domowym zaciszu? Nie upierajmy się, że musimy nadrabiać zaległości, obejrzeć  nie wiadomo ile. Pozwólmy sobie na nudę i na twórczość - radzi gość Polskiego Radia Dzieciom. Najmłodszym zaś zostawmy wolność i swobodę w nauce: nie komplikujmy sytuacji, tylko ją upraszczajmy - podpowiada rodzicom Małgorzata Minchberg.
Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 22.03.2020.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

 "Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Zmysłowisko "Halo, Kosmos!". W słuchawkach dźwięki wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:18
Jazgolot, superinteligentny statek kosmiczny, niewidoma dżdżownica Dżdżo i mała, niepasująca nigdzie Stworka, szukająca swojego miejsca we wszechświecie. To przepis na historię jaka w teatrze często się nie zdarza. Sztuka "Halo Kosmos!" którą 1 i 2 marca można było zobaczyć w Mazowieckim Instytucie Kulturalnym, przyjechała do Warszawy z poznańskiego Teatru Animacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przecinek i Kropka" oczami jury konkursu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 15:11
"O dziewczynce, która chciała ocalić książki" Klausa Hagerupa, "Pan Stanisław odlatuje" Justyny Bednarek, czy "Pracownia Aurory"  Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, to tylko niektóre z tytułów , które znalazły się na krótkiej liście uznanego konkursu. W audycji "Kulturalna strefa" rozmowa o książkach nominowanych do tegorocznego Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" 2020.
rozwiń zwiń