Polskie Radio Dzieciom

"Lalka na scenie" 5. Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:20
5 i 6 września b.r. w Warszawie już po raz piąty odbył się festiwal, który od wielu lat gromadzi licznych widzów. Na kocich łbach rynku Nowego Miasta artyści z Holandii, Czech i Słowacji rozstawili swoje parawany i przez cały weekend zapraszali przechodniów do uczestnictwa w ulicznych przedstawieniach. Teatr bez widzów przecież nie istnieje.
V Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych
V Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów LalkowychFoto: mat. prom.

Pomimo tego, że tegoroczna edycja festiwalu pod względem organizacji nie należała do najłatwiejszych, z powodu pandemii covid-19 na widzów czekały specjalnie wydzielone strefy, festiwal udał się wspaniale, a w niedzielę w warszawskie niebo pofrunęły tak charakterystyczne dla stolicy gołębie. Holenderscy artyści, Egon Adel wraz ze swoim mistrzem, Wimem Kerkhove, przedstawiając "kultową" lalkę Holandii - postać Jana Klaassena - zaprezentowali w ten sposób pracę z klasyczną pacynką. Natomiast grupa z Teatro Karromato zaprosiła widzów do cyrku, w którym publiczność zabawiały poruszające się z wielką gracją drewniane marionetki - koń, lew, akrobaci czy lekkoatleta. W audycji pytaliśmy o przygotowania do organizacji tegorocznego wydarzenia.

Posłuchaj
51:51 strefa 30.08.mp3 Rozmowa z Grażyną Karwowską-Winiarek, dyrektor festiwalu 5. Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_30.08.2020.

 

- Festiwal jest dla nas absolutnie ogromnym szczęściem, dlatego, że mamy gości z Holandii Czech, Słowacji - i to mistrzowie którzy są uznawani na całym świecie - podkreśliła w rozmowie z Martyną Chuderską dyrektor festiwalu - Grażyna Karwowska-Winiarek.

Kim był Jan Klassen? Którzy artyści grają swoje spektakle w bardzo ważnym miejscu - bo tuż przed pałacem królewskim?

"Myślę, że widzowie, którzy na chwilę zatrzymają się na rynku Nowego Miasta, którzy może niespodziewanie trafią na nasz festiwal, znajdą dla siebie wiele radości. Teatr uliczny zawsze niósł ze sobą mądrość życiową, bez względu na wiek - przekonywał gość "Kulturalnej Strefy".

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 30.08.2020
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty.


Zobacz więcej na temat: spektakl
Zobacz także
Czytaj także

Jak mówić dzieciom o trudnej przeszłości. "Rutka" - premiera w teatrze Arlekin w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 11:13
Pewnego dnia mieszkająca na łódzkich Bałutach Zosia spotyka na podwórku dziewczynkę o imieniu Rutka. Wyrusza z nią w podróż w czasie. Kim jest Rutka? Gdzie są jej rodzice i gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmysłowisko "Halo, Kosmos!". W słuchawkach dźwięki wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:18
Jazgolot, superinteligentny statek kosmiczny, niewidoma dżdżownica Dżdżo i mała, niepasująca nigdzie Stworka, szukająca swojego miejsca we wszechświecie. To przepis na historię jaka w teatrze często się nie zdarza. Sztuka "Halo Kosmos!" którą 1 i 2 marca można było zobaczyć w Mazowieckim Instytucie Kulturalnym, przyjechała do Warszawy z poznańskiego Teatru Animacji.
rozwiń zwiń