Polskie Radio Dzieciom

Etnograf. Kto to taki?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2025 20:02
Etnologia. Czy to nauka o wulkanach, wielkich i groźnych jak Etna? A może o owadach albo o zachowaniach zwierząt? W "Źródełku" wszystko wyjaśnimy!
Marian Domański, folklorysta, redaktor Polskiego Radia
Marian Domański, folklorysta, redaktor Polskiego RadiaFoto: rckl

To czym jest ta "etnologia"? Już tłumaczymy! Nie jest to nauka o wulkanach. Tym zajmuje się geologia, a konkretnie jej dział - wulkanologia. 

O owadach dowiecie się wszystkiego, studiując entomologię. A etolog może powiedzieć bardzo dużo o zachowaniu zwierząt.  Jest jeszcze enolog - to człowiek, który dobrze zna się na winach i sposobach ich produkcji. Ale przecież my w Źródełku rozmawiamy o kulturze tradycyjnej! I, choć niekiedy pojawią się tu opowieści o wulkanach, owadach i zwierzakach, to zdecydowanie nie jest to główny wątek audycji Źródełko! Czym więc jest etnologia? Właśnie nauką o kulturze tradycyjnej! 

Pssst! Ta nauka (etnologia) przez lata zmieniała swoją nazwę (i w pewnej mierze kierunki zainteresowań) - z etnografii staje się etnologią, a później mówi się o antropologii kulturowej. My w artykule stosujemy zamiennie nazwy etnografia i etnologia. 

Etnolog (wcześniej zwany etnografem) opowie Wam o religiach dalekich krain, wierzeniach Indian, tańcach ze Śląska i muzyce ludowej z Mazowsza. I nie tylko o tym! Ten odcinek poświęcamy etnologii i etnologom, ponieważ dziewiąty lutego to ich święto!


Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej

Od kilku lat 9 lutego świętujemy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Nazwa może jest ciut za długa i nie porywa tak jak np. Dzień Pizzy, ale dajemy słowo - warto trochę się o nim dowiedzieć! Bo etnografia, choć nie tak znana jak matematyka albo geografia, jest fascynującą nauką i dotyczy każdego z nas! 

Z okazji święta etnografii Piotr Dorosz opowie o tym, kim są etnografowie i, czym się zajmują. Przytoczymy też bardzo ważnego dla Polskiego Radia etnografa, Mariana Domańskiego.

Marian Domański był muzykiem, dziennikarzem i zbieraczem nagrań muzyki ludowej. Jeździł po wsiach, festiwalach i festynach i nagrywał każdego napotkanego muzykanta czy śpiewaczkę. Ale pan Marian miał tez dar do rozmowy z ludźmi, dlatego nie nagrywał tylko muzyki, ale i opowieści napotkanych muzyków.

Dzięki Marianowi Domańskiemu w archiwach Polskiego Radia znajdują się tysiące (a to naprawdę dużo!) nagrań najlepszych muzyków wiejskich sprzed lat! 

Miedzy innymi tym właśnie zajmowali się etnografowie - szukali wiejskich artystów. Nie tylko muzyków, ale też malarzy, rzeźbiarzy, rzemieślników. Zbierali ich opowieści, fotografowali, nagrywali, a wcześniej, kiedy nie było jeszcze aparatów i dyktafonów - rysowali i spisywali. 

Oskar Kolberg duży.jpg
Oskar Kolberg
poznaj go blliżej!

Oskar Kolberg - pierwszy taki etnograf 

Za najważniejszego polskiego etnografa uznajemy Oskara Kolberga. To badacz, który już w XIX wieku (a więc 200 lat temu!) jeździł po Polsce i "zbierał" kulturę ludową. Interesowało go wszystko - wierzenia, obyczaje, tańce, pieśni, przesądy... tak też nazwał swoje księgi, w których spisał to, co usłyszał od mieszkańców różnych wsi: "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Przyznacie, że to bardzo długa nazwa. Ale - mieści w sobie wszystko, co możemy znaleźć w tomach Oskara Kolberga.

Do dziś, kiedy współcześni naukowcy chcą dowiedzieć się czegoś o polskiej wsi z dawnych lat, bardzo często sięgają do zbiorów Kolberga. Ponadto jego imieniem została nazwana najważniejsza nagroda dla osób działających w kulturze ludowej, na rzecz jej rozwoju, dokumentowania i wspierania. Nagroda im. Oskara Kolberga rozdawana jest co roku od 48 lat!

Polak na wyspach Pacyfiku, czyli Bronisław Malinowski

Wyobraźcie sobie odważnego badacza, który - niczym Indiana Jones - wyrusza do dzikich, nieznanych krain, by badać zwyczaje tamtejszej ludności. Taki był Bronisław Malinowski! Ten etnograf urodził się prawie 100 lat po Oskarze Kolbergu, w bardzo ciekawych czasach, kiedy w Polsce rozwijała się nauka i sztuka. Pochodził z pięknego Krakowa i przyjaźnił się z wszechstronnym artystą - Witkacym.

PAP Bronisław Malinowski  280.JPG.jpg
Bronisław Malinowski
przybliżył zwyczaje odległych krain

Bronisława ciągnęło do nieznanego, dlatego postanowił wyjechać w daleką, niebezpieczną eskapadę - na wyspy zachodniego Pacyfiku (dzisiejszy obszar Nowej Gwinei). Mieszkając tam przez jakiś czas spisywał zwyczaje tubylców. Malinowski uważał, że wśród "dzikich" trzeba przebywać o różnych porach dnia i nocy, starać się jak najwięcej zobaczyć, uczestniczyć w ceremoniach i obrzędach. I notować wszystko, łącznie ze swoimi odczuciami, stanem psychicznym i spostrzeżeniami. Co prawda te "prywatne" notatki Bronisław Malinowski robił na marginesie swoich dzienników z podróży. Ale po czasie stały się one bardzo ważnymi wskazówkami, jak należy prowadzić badania etnograficzne! 


Etnografia dziś, czyli czym zajmuje się antropologia kulturowa?

Dawniej etnografia dotyczyła wiosek i odległych miejsc. Badacze spisywali zwyczaje i tradycje napotkanych ludów - tych bliższych - z Polski - i odległych - jak Wyspy Trobrianda, na których był Malinowski. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o wierzeniach, tradycjach świątecznych, tańcach czy melodiach, które grali ludzie. Etnograf musiał zapisać (ręcznie lub na dyktafonie albo filmie) wszystko, co zobaczył. Dzięki temu wiemy dziś o tym, co działo się sto czy dwieście lat temu w różnych miejscach świata.

Ale kultura tradycyjna przestała być jedynym interesującym badaczy tematem. Tak, powoli, w ciągu wielu lat, etnografia przerodziła się w antropologie kulturową. Dzisiejszy etnograf - antropolog kulturowy - może nam opowiedzieć nie tylko o dawnych zwyczajach ludów z wysp Pacyfiku albo małych wiosek na Podhalu. Dzisiejszy badacz interesuje się tez współczesnością. A co w takiej współczesności się czai? Wszystko! Antropolodzy kulturowi badają na przykład, co jedzą ludzie w japońskich korporacjach i dlaczego właśnie to, w jaki sposób dziś obchodzi się święta Bożego Narodzenia na Filipinach, dlaczego wiele osób podczas pandemii covid19 zaczęło uprawiać w domu rośliny. A może zastanawia Was, dlaczego małe dziewczynki ubiera się na różowo a chłopców na niebiesko, a nie odwrotnie? Na to też potrafi odpowiedzieć antropolog kulturowy! Dlaczego? Ponieważ w założeniu antropologii kulturowej ciekawe tematy do zbadania są na każdym kroku! "Egzotyka" - ta nieznana, tajemnicza iskra przyciągająca nas do jakiegoś miejsca - może czaić się tuz za rogiem! Antropologia kulturowa dotyczy tego, co stworzył człowiek w danej kulturze i, co to może dla nas oznaczać. Rozejrzyjcie się wokół i zastanówcie się - czym moglibyście się zająć jako taki badacz-antropolog?

Zespół Tęgie Chłopy ze Stanisławem Witkowskim. Zespół Tęgie Chłopy ze Stanisławem Witkowskim.

Chłopy i klarnety, czyli wizyta w Górach Świętokrzyskich 

Oprócz opowieści o etnografii, nasz prowadzący opowie o muzyce wiejskiej regionu Gór Świętokrzyskich. Zabrzmią tradycyjne chłopy (ale nie chłopy - panowie, tylko chłopy - melodie taneczne!) i inne dawne melodie w wykonaniu Tęgich Chłopów oraz te z radiowego archiwum.


***

Na audycję Źródełko w niedzielę (9.02) o godz. 11.00 zaprasza Piotr Dorosz.

mg

Zobacz także
Czytaj także

Bronisław Malinowski

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2008 10:26
Napisać, że Bronisław Malinowski był antropologiem, etnografem, to jakby za mało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki muzyki ludowej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 09:00
- Marian Domański, ja, Anna Szotkowska... Wszyscy mieliśmy świadomość, że ludzie, którzy grali tę muzykę na weselach, śpiewaczki, wspaniałe kapele i muzycy jeszcze są! Dzięki naszej pracy muzyka wielu z nich zachowała się na taśmach - wspominała w audycji Maria Baliszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspominamy Mariana Domańskiego i śledzimy Konkurs Muzyki Folkowej!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 15:59
Po rocznej przerwie wymuszonej pandemią ruszył 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”! W piątek i sobotę, o 10.00 startują przesłuchania w ramach Konkursu Muzyki Folkowej! Jednak 14 maja 2021 to nie tylko festiwalowa pompa. Dokładnie 30 lat temu odeszła bowiem wyjątkowo ważna dla wielbicieli muzyki tradycyjnej postać... 
rozwiń zwiń
Czytaj także

1967: Marian Domański i podejście do muzyki tradycyjnej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 16:00
Po wojnie pod patronatem Polskiego Radia działało kilka zespołów prezentujących muzykę wiejską. Muzykę dalece stylizowaną, znacznie odbiegającą od oryginału, mimo że w latach 1950-1954 prowadzona była, również przy współpracy Polskiego Radia, Ogólnopolska Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego. W jej trakcie dokumentowano wyłącznie ten tradycyjny obraz muzyki wiejskiej, niemniej na antenie prezentowano przede wszystkim jej stylizację. W latach 60. XX w. to podejście diametralnie się zmieniło…
rozwiń zwiń