Wyjeżdżając za granicę istotne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty dziecka, nawet jeśli poruszamy się po Unii Europejskiej. W strefie Schengen wystarczy mieć dowód, natomiast poza nią wymagany jest paszport. Co więcej, warto jest się także zapoznać z obowiązującymi przepisami danego kraju, do którego udajemy się na wakacje, gdyż mogą się one różnić dla danego państwa.
W celu uzyskania paszportu dla dziecka poniżej 18 roku życia niezbędny jest podpis każdego z rodziców na wniosku paszportowym. W sytuacji rozwodu, gdy jeden z dorosłych nie wyrazi na to akceptacji, możemy wówczas wystąpić do sądu opiekuńczego o zgodę zastępczą. Jest to jednak proces długotrwały, dlatego warto rozpocząć go odpowiednio wcześnie.
POSŁUCHAJ PODCASTU POLSKIEGO RADIA DZIECIOM
Kiedy dziecko wyjeżdża na wakacje z innym członkiem rodziny niż rodzic, oboje z opiekunów muszą wyrazić na to zgodę, najlepiej w formie pisemnej, z podpisem potwierdzonym u notariusza. Dobrze jest także zadbać o to, by pismo to zostało przetłumaczone na język urzędowy państwa, do którego wybiera się dziecko. To dlatego, ponieważ w przypadku niezbędnej hospitalizacji personel medyczny będzie musiał zweryfikować, czy dany dorosły towarzyszący osobie młodszej może podejmować decyzje np. odnośnie sposobu leczenia dziecka.
Podczas kolonii i obozów opiekę prawną nad dzieckiem sprawują wychowawcy. Niemniej jednak korzystne jest przeprowadzenie weryfikacji organizatora. – Nie ma znaczenia, czy jest to organizator prywatny, czy szkoła organizuje taki wypoczynek. Każdy organizator wypoczynku dla małoletnich jest zobowiązany do spełnienia określony warunków – powiedziała Katarzyna Ludwig. Skorzystać można z informacji zawartych w tzw. bazie wyjazdowej, do której organizatorzy muszą się zgłosić i uzyskać zgodę. Jeśli taka osoba nie widnieje jako przedsiębiorca polski, jej weryfikacja następuje w państwie, w którym zarejestrowana jest działalność gospodarcza.
Będąc zagranicą wsparcie uzyskamy od placówek dyplomatycznych. Kradzież lub zgubienie dokumentów dobrze jest jednak najpierw zgłosić na posterunku policji. W przypadku zaginięcia dziecka pomocy może udzielić ambasada lub konsulat, który zapewni np. tłumacza. Jeśli natomiast podczas naszego pobytu poza Polską biuro podróży ogłosi bankructwo, warto szybko skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim Województwa. To dlatego, ponieważ w tej sytuacji jest on zobowiązany do sprowadzania takich osób do kraju. Dodatkowo z powodu niewykorzystanej części wakacji przysługuje im zwrot kosztów.
Podcast: Strefa rodzica - prawo
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: adwokat, Katarzyna Ludwig
Data premiery: 28.06.2021.
Podcast przygotowany przez redakcję Polskiego Radia Dzieciom.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---