W okresie niemieckiej okupacji nastoletnia Wanda Chotomska miała swój udział w walce podziemnej. Wraz z koleżankami kolportowała tajne gazetki. – Chowało się je pod bluzkę, a zimową porą do butów – opowiadała, opisując sieć kolportażu. – Nosiłam je do naszej sąsiadki doktor Morawieckiej, od niej brałam kolejne dla mojego ojca. Przekazywałam gazetki także koleżankom, które dawały je swoim rodzicom – mówiła.
Dziewczyna była też dostawcą końskiego włosia do szpitala wojskowego na Ujazdowie. – Obcinałam je koniom z ogonów i dawałam doktor Morawieckiej oraz mojej kuzynce, która była pielęgniarką. One zanosiły to żołnierzom - wspominała. A był to tylko pierwszy etap pewnej szczególnej konspiracyjnej produkcji.
***
Wanda Chotomska, popularna pisarka i poetka, była autorką ponad 200 książek dla dzieci, twórczynią programu telewizyjnego "Jacek i Agatka", współpracowniczką Mirona Białoszewskiego. W dorobku twórczym znalazły się także audycje radiowe i telewizyjne, scenariusze do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Była również autorką scenariuszy bajek muzycznych - "Kosmiczna heca", "O Tadku-Niejadku, babci i dziadku", a także widowisk, jak - "Gawęda i detektywi" czy "Gawęda - Na deszcz i pogodę".
Poetka była inspiratorką obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka oraz ustanowienia Orderu Uśmiechu, jedynego w świecie odznaczenia przyznawanego przez dzieci. Sama została nim uhonorowana w 1969 roku.
Wanda Chotomska odeszła w wieku niespełna 88 lat.
***
Tytuł audycji: Głosy z przeszłości
Prowadzący: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Z nagrań archiwalnych: Wanda Chotomska (autorka książek dla dzieci)
Data emisji: 7-11.08.2017
Giodzina emisji: 11.45
IAR/mc/jp