Polskie Radio
Section05

1920

Serwis Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" w finale plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

Serwis multimedialny "Bitwa Warszawska 1920", przygotowany przez zespół portalu PolskieRadio.pl, został nominowany do finału prestiżowego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2021 w kategorii "Edukacja". O zwycięstwie w tej i dwóch pozostałych kategoriach zdecydują internauci, którzy mogą głosować już od 1 lipca. Głosy oddawać można do końca sierpnia, a laureatów poznamy 14 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Józef Piłsudski bitwa warszawska serwisy specjalne

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio ŚWIAT 1939 II wojna światowa Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio ŚWIAT 1939 II wojna światowa Polskie Radio UNESCO ONZ HISTORIA

Stulecie Traktatu ryskiego. "Rokowania pokojowe rozpoczęły się latem 1920 r."

- Rokowania pokojowe prowadzono jeszcze w trakcie kryzysu wojennego. I to nie w Rydze, tylko w Mińsku, gdzie pojechał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Stanisław Grabski. Z relacji, jaką pozostawił po sobie wiemy, że delegaci polscy zostali poddani presji. Umieszczono ich w willi z wysokim parkanem wokół, skąd słychać było huk armat - mówił prof. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  granica bitwa warszawska Związek Sowiecki Wacław Holewiński Dwójka

Janusz Meissner - pionier polskiego lotnictwa

- W 1918 roku Janusz Meissner zakochuje się w lotnictwie, już nie widzianym tylko z perspektywy mechanika. Podejmuje decyzję: ja chcę latać. Pod koniec 1919 roku kończy kurs pilotażu w niższej szkole pilotów w Krakowie, a wiosną 1920 roku jest już w wyższej szkole pilotów w Poznaniu - mówił dr Krzysztof Mroczkowski, gość audycji "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka HISTORIA

Co dało Polsce zwycięstwo w 1920 roku?

Mimo upływu stu lat od Bitwy Warszawskiej w 1920 roku dopiero niedawno została napisana książka, która tak wszechstronnie podsumowuje to wielkie wydarzenie – "Polskie zwycięstwo 1920" ukazała się w sierpniu tego roku nakładem Muzeum Historii Polski. O wydawnictwie opowiedzieli historycy, którzy podjęli się jego redakcji – prof. Michał Kopczyński oraz dr Mikołaj Mirowski.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina bitwa warszawska Trójka historia Polski Muzeum Historii Polski społeczeństwo Rosja Związek Radziecki

"Jedna z najważniejszych zwycięskich bitew polskich". Rusza kampania "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej"

Cykl wykładów na temat Bitwy Warszawskiej, trzy wystawy z nią związane, konkurs na komiks, interaktywne lekcje zdalne, przedstawienia szkolne online oraz akcja porządkowania i odwiedzania grobów bohaterów. To wszystko w ramach kampanii "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Konstanty Radziwiłł POLSKA Archiwum Akt Nowych historia Polski