Powieści na antenie

"Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 09:45
Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się obszerny tom opowiadań Antonia Tabucchiego - tych w Polsce znanych, jak i premierowych - noszący tytuł "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem". Fragmenty książki prezentował w cyklu "To się czyta" Przemysław Stippa.
Opowiadania Antonia Tabucchiego Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem czyta Przemysław Stippa.
Opowiadania Antonia Tabucchiego "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem" czyta Przemysław Stippa.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

W dołączonym do tomu opowiadań szkicu "Pochwała literatury" Antonio Tabucchi napisał:

Literatura, podobnie jak cała sztuka, dowodzi, że życie nie wystarcza. Literatura ofiarowuje możliwość czegoś więcej w stosunku do tego, na co zezwala natura. I w owym więcej zawiera się inność, mały cud, który zdarza się nam w trakcie naszej krótkiej egzystencji: możemy przestać być sobą i stać się innymi…


Posłuchaj
10:36 To się czyta 2024_11_18-09-32-18.mp3 Antonio Tabucchi "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem", czyta Przemysław Stippa - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

10:35 To sięczyta 2024_11_19-09-30-13.mp3 Antonio Tabucchi "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem", czyta Przemysław Stippa - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:34 To się czyta 2024_11_20-09-33-02.mp3 Antonio Tabucchi "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem", czyta Przemysław Stippa - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:32 To się czyta 2024_11_21-09-29-53.mp3 Antonio Tabucchi "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem", czyta Przemysław Stippa - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

08:41 Dwójka to się czyta 22.11.2024.mp3 Antonio Tabucchi "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem", czyta Przemysław Stippa - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka) 

Do codziennej lektury wybraliśmy kilka opowiadań z tego tomu - zatytułowanego "Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem" - aby pokazać różnorodność pomysłów i tematów Tabucchiego. Wszystkie przetłumaczyła, wybrała i posłowiem opatrzyła Joanna Ugniewska. A na naszej antenie czytał je Przemysław Stippa.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 18-22.11.2024

Godzina emisji: 9.30

pg/wmk

Czytaj także

"Dzień wyzwolenia" i "Kolczaste łzy" - wściekłe premiery made in USA

16.03.2024 23:00
Tym razem w "Czytelni" wybraliśmy się za ocean, by porozmawiać o dwóch amerykańskich premierach: zbiorze opowiadań George'a Saundersa pt. "Dzień wyzwolenia" (w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego) oraz powieści S.A. Cosby'ego pt. "Kolczaste łzy" (tł. Jan Kraśko).
Okładki książek Dzień wyzwolenia i Kolczaste łzy
Okładki książek "Dzień wyzwolenia" i "Kolczaste łzy"Foto: materiały prom.
Posłuchaj
29'49 Rozmowa o dwóch amerykańskich premierach: "Dniu wyzwolenia" George'a Saundersa i "Kolczastych łzach" S.A. Cosby'ego (Czytelnia/Dwójka)
więcej

George Saunders "Dzień wyzwolenia"

Wywrotowe, głębokie, zabawne - opowieści zawarte w "Dniu wyzwolenia" to zdumiewające połączenie niepodrabialnego poczucia humoru, głębokiej empatii i pisarskiej bezkompromisowości. Bohaterowie Saundersa - testowani na wszelkie sposoby przez absurdalną i nierzadko okrutną rzeczywistość - stają się dla czytelnika zaskakująco swojscy i niepokojąco bliscy.

Dziadek i wnuczek, znajomi z pracy, dwie kobiety zakochane w tym samym mężczyźnie… Wszyscy oni ze swoimi marzeniami, lękami i traumami jest wyrazem naszych tęsknot, obaw i nadziei. Saunders bada granice wytrzymałości gatunku (i czytelnika) stawiając wnikliwą diagnozę współczesności. Osiąga to, co świadczy o rzadkim mistrzostwie – głęboko porusza, jednocześnie zachwycając literackim kunsztem.

S.A. Cosby "Kolczaste łzy"

Gdy pewnego dnia policja puka do drzwi Ike'a, ten podświadomie spodziewa się złych wiadomości. Jednak to, co słyszy, jest gorsze, niż mógłby sobie wyobrazić. Jego syn Isaiah został zamordowany. Sprawcy nie ujęto. Jest też druga ofiara – syn Buddy'ego Lee.

Ike'owi i Buddy'emu pozostaje tylko jedno: biblijna zemsta. Co innego mogliby zrobić dwaj mężczyźni, którzy zawsze grali według brutalnych reguł patriarchatu? Ruszają więc na polowanie i jeśli będą musieli, zostawią za sobą pożogę. Może w ten sposób okażą się lepszymi ojcami, niż byli za życia swoich dzieci?

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
29:49 Dwójka czytelnia 16.03.2024.mp3 Rozmowa o dwóch amerykańskich premierach: "Dniu wyzwolenia" George'a Saundersa i "Kolczastych łzach" S.A. Cosby'ego (Czytelnia/Dwójka) 

Książki omawialiśmy w audycji wraz z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 16.03.2024

Godz. emisji: 22.30

pg/ans

Czytaj także

Piotr Kofta: zawsze czułem się pisarzem, który zajmuje się czymś innym

27.06.2024 19:44
- Zegar tyka. Gdy wydawałem moje dwie pierwsze książki, byłem młodym człowiekiem. Teraz już nie jestem. Po prostu uznałem, że raz kozie śmierć. Albo się uda, albo się nie uda. Nie mam już nic do stracenia, więc idę w to – mówił w Dwójce Piotr Kofta, autor wydanego właśnie zbioru opowiadań pt. "Lejek (wariacje)".
Piotr Kofta
Piotr KoftaFoto: Agnieszka Sowa-Kofta
Posłuchaj
27'36 Piotr Kofta powraca jako pisarz (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej
  • Piotr Kofta, po 20 latach od swojej ostatniej publikacji prozatorskiej, wraca do roli pisarza.
  • Właśnie ukazał się jego zbiór opowiadań "Lejek (wariacje)", który recenzenta Dwójkowej "Czytelni" stawia po drugiej stronie barykady.

Nienapisane powieści to demony prześladujące swoich niedoszłych autorów. Nienapisane opowiadania należą do lżejszej kategorii zjaw, co nie znaczy, że nie bywają uciążliwe. Pisarze, zwłaszcza tacy, jak ja - specjaliści od niezłych początków i nieurzeczywistnionych zakończeń -  noszą w sobie cały cmentarz - to fragment opowiadania "Piszę opowiadanie o Bułgarach" z książki "Lejek (wariacje)" autorstwa Piotra Kofty.

Pisarz niezadowolony ze swojego pisania

- Bardzo wiele rzeczy zacząłem i bardzo niewiele rzeczy skończyłem. Przez lata bardzo byłem niezadowolony ze swojego pisania. Wyobraź sobie taką sytuację, że zaczynasz coś pisać, podoba ci się to, dojeżdżasz do pewnego momentu i widzisz, że to jest naprawdę byle co... - zwrócił się do Małgorzaty Szymankiewicz jej gość.

"Lejek (wariacje)". Metafizyka i autoironia 

Jednym tematem (z wariacjami) spajającym osiem opowiadań zawartych w zbiorze jest metafizyka. Bohaterowie Piotra Kofty zadają pytania ostateczne o to, czy istnieje jakieś miejsce, w które człowiek (i może kot, bohater opowiadania "Kot Kłopot") trafi po śmierci.


Posłuchaj
27:36 Dwójka OWZK 27.06.2024.mp3 Piotr Kofta powraca jako pisarz (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Odpowiedzi są przewrotne, liczne, wykluczające się, a zarazem spójne, jak paradoksalny jest gest autora ateisty, który zadaje te pytania. Wszystko okraszone jest potężną dawką humoru i autoironii – bohaterów lub narratorów mówiących w tych krótkich formach.

Powtórny debiut Piotra Kofty

Tom "Lejek (wariacje)" ukazuje się prawie 20 lat po ostatniej publikacji prozatorskiej Piotra Kofty, na co dzień krytyka literackiego. W dorobku tego autora są dwa inne zbiory opowiadań:  "Piękne wieczory" (2004) i "Bura małpa" (2005).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Piotr Kofta (pisarz, krytyk literacki)

Data emisji: 27.06.2024

Godz. emisji: 17.30

mgc/pg