Powieści na antenie

"Trzydzieści sześć opowiadań"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:30
Od poniedziałku w audycji "To się czyta" przedstawialiśmy "Trzydzieści sześć opowiadań" Isaaca Bashevisa Singera. To zbiór krótkich form, które dają wyobrażenie o bogatym warsztacie i różnorodności utworów noblisty. Wybrane fragmenty na antenie Dwójki czytał Grzegorz Damięcki.
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Isaac Bashevis Singer to - jak dotąd - jedyny laureat literackiej Nagrody Nobla za twórczość pisaną w języku jidysz. Mimo że jest autorem licznych powieści, przede wszystkim słynie z krótkich form prozatorskich.

W Dwójce prezentujemy wybrane fragmenty ze zbioru "Trzydzieści sześć opowiadań", przełożonych z jidysz na język polski. Liczba tekstów, zamieszczonych w wydaniu, nawiązuje do żydowskiej legendy o lamedwownikach – trzydziestu sześciu sprawiedliwych w każdym pokoleniu. Według podań, to ludzie skromni, pozostający w ukryciu, dzięki nim świat może istnieć.

Jak czytamy w opisie książki, "ten reprezentatywny wybór daje wyobrażenie o różnorodności utworów Singera, począwszy od monologów prostych mieszkańców sztetli, a nawet demonów, poprzez humorystyczne opowieści inspirowane folklorem żydowskim, do przejmujących tekstów mówiących pośrednio o Zagładzie. Pojawiają się tu opowiadania zarówno autobiograficzne, osadzone w polsko-żydowskiej historii, jak i fantastyczne, wykraczające poza miejsce i czas, ukazujące ludzkie namiętności i pragnienia".

Wybrane fragmenty na antenie radiowej Dwójki czytał Grzegorz Damięcki.


Posłuchaj
10:23 _PR2 (mp3) 2024_09_16-09-30-35.mp3 Isaac Bashevis Singer "Trzydzieści sześć opowiadań", czyta Grzegorz Damięcki – cz. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:34 To się czyta 2024_09_17-09-30-11.mp3 Isaac Bashevis Singer "Trzydzieści sześć opowiadań", czyta Grzegorz Damięcki – cz. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:08 _PR2 (mp3) 2024_09_18-09-31-38 (1).mp3 Isaac Bashevis Singer "Trzydzieści sześć opowiadań", czyta Grzegorz Damięcki – cz. 3. (To się czyta/Dwójka)

 

10:10 To się czyta 19.09.mp3 Isaac Bashevis Singer "Trzydzieści sześć opowiadań", czyta Grzegorz Damięcki – cz. 4. (To się czyta/Dwójka)

10:12 To się czyta 2024_09_20-09-31-24.mp3 Isaac Bashevis Singer "Trzydzieści sześć opowiadań", czyta Grzegorz Damięcki – cz. 5. (To się czyta/Dwójka)

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 16-20.09.2024

Godz. emisji: 9.30

am

Czytaj także

Izaak Baszewis Singer w oczach Meirav Hen - wielki pisarz, niezbyt dobry dziadek

22.12.2021 10:00
- Izaak Singer nie był ciepłą osobą, był bardzo zajętym artystą, skupionym na swojej pracy. Ale gdy mając 20 lat odwiedziłam go w Stanach Zjednoczonych, zrozumiałam, jak niezwykłym był człowiekiem - mówiła w Dwójce Meirav Hen, wnuczka słynnego pisarza i noblisty.
Meirav Hen
Meirav HenFoto: Mateusz Włodarczyk/Forum
Posłuchaj
24'08 Izaak Baszewis Singer w oczach wnuczki Meirav Hen (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
więcej
  • Urodzony w Polsce pisarz Izaak Baszewis Singer przez całe lata wracał we wspomnieniach i książkach do Warszawy.
  • Po dojściu Hitlera do władzy wyemigrował do Nowego Jorku. Jego wnuczka Meirav Hen pamięta go z tamtych czasów jako osobę skupioną na twórczej pracy.
  • W Teatrze Żydowskim w Warszawie można oglądać spektakl "Jentl" na podstawie książki Singera.

Izaak Baszewis Singer urodził się w Leoncinie na Mazowszu na początku XX wieku, był synem i wnukiem rabina. Jego rodzina przeniosła się do Radzymina, a stamtąd do Warszawy, na ulicę Krochmalną, do serca dzielnicy żydowskiej.

Warszawa w sercach pisarza i jego wnuczki

Na tę ulicę z lat swojej młodości twórca wracał setki razy w swoich opowiadaniach i powieściach.

- On nie tylko uwieczniał w książkach obraz tego miasta sprzed wojny. Miałam wrażenie, że atmosfera, duch Warszawy pozostały z nim na zawsze - mówiła Meirav Hen. - Mój ojciec opowiadał mi, że kiedy do dziadka przyjechała polska ekipa filmowa i pokazała mu przedwojenną mapę stolicy, bardzo się ucieszył i wzruszony długo ją przeglądał - dodała.

Meirav Hen obecnie mieszka w Izraelu, ale od 15 lat regularnie przyjeżdża do Warszawy. - Za każdym razem poznaję nowych, wspaniałych ludzi, zatem moje podejście do tego miasta jest bardzo pozytywne. Natomiast wizja dziadka była bardziej złożona, bo obarczona ciężkimi przeżyciami - przyznała.

Dodała też, że zupełnie inne emocje towarzyszą jej, gdy przyjeżdża do Niemiec.

Doświadczenie Holokaustu jest tam dużo bardziej dojmujące. Nie czuję żadnego związku z tym krajem. W Polsce jest zupełnie inaczej. Od pierwszej minuty, w której się tutaj pojawiłam, ludzie opowiadali mi o Holocauście. Odwiedzałam różne miejsca z nim związane i czuję, że część mnie doświadczyła tej tragedii, natomiast nie jest to główna, znacząca część mnie - wyjaśniała.

Izaak Singer nie był zwykłym dziadkiem

Po dojściu Hitlera do władzy Izaak Baszewis Singer wyjechał z Warszawy do Nowego Jorku. W 1978 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, ale dla Meirav Hen bardzo długo pozostał po prostu dziadkiem.

- Jako dziecko mieszkałam w Nowym Jorku blisko niego. Myślałam wtedy o nim wyłącznie jako o dziadku, muszę przyznać, niezbyt dobrym. Dopiero jako nastolatka uświadomiłam sobie, że jest znanym pisarzem - przyznała Meirav Hen.

Jak stwierdziła, jej dziadek był bardzo skupiony na twórczej pracy. Bliższy kontakt Meirav nawiązała z nim dopiero jako 20-latka, gdy odwiedziła go w Stanach Zjednoczonych. -  Odbyliśmy wiele rozmów, zadawał mi bardzo interesujące pytania, chciał się o mnie jak najwięcej dowiedzieć. Nie był zwykłym dziadkiem, był wielkim pisarzem - podsumowała. 

"Jentl" w warszawskim Teatrze Żydowskim

Powodem ostatniej wizyty Meirav Hen w Polsce była premiera spektaklu "Jentl" na podstawie tekstu Singera. Widowisko w reżyserii Roberta Talarczyka można oglądać w Teatrze Żydowskim. Jest to historia dziewczyny, która po śmierci ojca przebiera się za młodzieńca i jedzie studiować do jesziwy. Tematami opowieści są wolność jednostki, wolność kobiet i dostęp do edukacji.

Tekst ten znany jest z hollywoodzkiej adaptacji w reżyserii Barbry Streisand. 

- Ten film mojemu dziadkowi zupełnie się nie podobał, mówił, że historia została zbyt zamerykanizowania. Jednak po obejrzeniu premiery "Jentl" w Teatrze Żydowskim myślę, że akurat ta produkcja spodobałaby mu się bardzo. W spektaklu bowiem została zachowana atmosfera jego książki - mówiła Meirav Hen.

Posłuchaj
24:08 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2021_12_21-21-30-11(1).mp3 Izaak Baszewis Singer w oczach wnuczki Meirav Hen (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Premiera spektaklu miała miejsce 26 listopada 2021 roku.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Meirav Hen (wnuczka Izaaka Baszewisa Singera, prof. psychologii)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 21.30

Materiał wyemitowano w audycji "Rozmowy po zmroku".

Czytaj także

"Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego. Czyta Grzegorz Damięcki [POSŁUCHAJ]

31.10.2023 19:30
W cyklu "Książka do słuchania" przypominamy powieść "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego z 2011 roku. 
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Konwencja powieści inicjacyjnej

Młody literat Lucjan Salis wraca po pół roku nieobecności do Warszawy. Czas, który bohater spędził w zakopiańskim sanatorium, sprawił, że nabrał on krytycznego dystansu do środowiska literackiego skupionego wokół kawiarni "Mała Ziemiańska". Poprzez jego refleksje i perypetie Uniłowski krytykuje kolegów i koleżanki po piórze oraz opisuje drastyczne różnice społeczne przedwojennej Warszawy. 

Autor wcześnie zdany na siebie

Powieść Zbigniewa Uniłowskiego (1909-1937) "Wspólny pokój" ukazała się w 1932 roku i jest oparta na wątkach autobiograficznych. Autor nie ukończył nawet szkoły średniej. Wcześnie osierocony, utrzymywał się sam, pracując w różnych zawodach. Był pomocnikiem murarskim, roznosicielem paczek u krawca, sprzedawcą świętych obrazków na jarmarkach i pikolakiem w warszawskiej restauracji "Astoria". Stamtąd pod swoje skrzydła przygarnął go Karol Szymanowski. Kompozytor ufundował leczenie choroby płuc Zbigniewa i wprowadził go do świata artystycznego.

Warszawa kontrastów

Uniłowski związał się z grupą poetycką "Kwadryga", gdzie poznał Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, czyli powieściowego Zygmunta Stukonisa, z którym współdzielił tytułowy pokój. Rzeczywiście w 1930 roku Dobrowolski przygarnął Uniłowskiego pod dach mieszkania swojej matki przy ulicy Nowiniarskiej 2, gdzie ma miejsce akcja powieści. "Wspólny pokój" cechuje wrażliwość na tematy społeczne, jednak autor nie przedstawia w niej nadziei na zmianę. Portretuje artystów rozpoczynających twórczość w latach 30. jako ludzi skłonnych do pesymizmu i alkoholu.


Posłuchaj
15:26 2023_08_21 19_15_57_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 1 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:10 2023_08_22 19_15_50_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 2 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:08 2023_08_23 19_16_12_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 3 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:09 2023_08_24 19_15_20_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 4 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:21 2023_08_25 19_16_17_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 5 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:36 Dwójka książka do słuchania 28.08.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 6 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:22 Dwójka książka do słuchania 29.08.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 7 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:35 Dwójka książka do słuchania 30.08.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 8 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:32 Dwójka książka do słuchania 31.08.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 9 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:34 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_09_01-19-14-56.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 10 (Książka do słuchania/Dwójka)

14:59 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_09_04-19-17-04.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 11 (Książka do słuchania/Dwójka)

14:48 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_09_05-19-16-57.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 12 (Książka do słuchania/Dwójka)

13:58 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_09_06-19-16-41.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 13 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:20 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_09_07-19-14-01.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 14 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:57 Dwójka książka do słuchania 11.09.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 15 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:21 Dwójka książka do słuchania 12.09.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 16 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:23 2023_09_15 19_16_35_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 17 (Książka do słuchania/Dwójka)

14:45 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_09_18-19-14-42.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 18 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:01 2023_09_19 19_15_20_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 19 (Książka do słuchania/Dwójka)

14:38 2023_09_20 19_16_15_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 20 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:36 2023_09_25 19_13_29_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 21 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:11 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_09_26-19-15-53.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 22 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:26 Dwójka książka do słuchania 27.09.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 23 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:32 2023_09_29 19_13_59_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 24 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:18 Dwójka książka do słuchania 2.10.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 25 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:51 2023_10_03 19_15_07_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 26 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:30 2023_10_04 19_15_23_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania .mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 27 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:00 2023_10_09 19_17_49_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 28 (Książka do słuchania/Dwójka)

14:57 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_10_12-19-15-01.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 29 (Książka do słuchania/Dwójka)

14:49 Dwójka książka do słuchania 16.10.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 30 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:13 Dwójka książka do słuchania 17.10.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 31 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:02 2023_10_18 19_15_09_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 32 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:35 Dwojka_Ksiazka_do_sluchania_2023_10_19-19-15-46.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 33 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:19 2023_10_20 19_13_34_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 34 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:59 Dwójka książka do słuchania 23.10.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 35 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:33 2023_10_24 19_15_38_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 36 (Książka do słuchania/Dwójka)

16:14 2023_10_25 19_15_06_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 37 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:32 2023_10_26 19_14_21_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 38 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:43 Dwójka książka do słuchania 27.10.2023.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 39 (Książka do słuchania/Dwójka)

15:23 2023_10_30 19_16_04_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 40 (Książka do słuchania/Dwójka)

14:07 2023_10_31 19_16_36_Dwojka_Ksiazka_do_sluchania.mp3 Zbigniew Uniłowski "Wspólny pokój", czyta Grzegorz Damięcki – fragment 41 (Książka do słuchania/Dwójka)

                                         

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotował: Jan Kanty Zienko

Data emisji: 21.08-31.10.2023

Godzina emisji: 19.15

mo