Nauka

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 11:00
Dla wielu ludzi przeszczep to jedyna szansa na dalsze życie. Wiedzę o tych zabiegach warto rozpowszechniach i oczyszczać z mitów, dlatego w środę 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Dzień ten jest obchodzony w rocznicę pierwszego udanegow Polsce przeszczepu nerki, którego dokonano w 1966 roku w klinice Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie, pierwszy miał miejsce w 1954 roku w Bostonie.

Dzień transplantacji ustanowiony w 2003 roku ma służyć rozpowszechnianiu idei dawstwa narządów. Transplantologia to dziedzina medycyny zajmująca się przeszczepem organów. Często takie operacje są najlepszą, a czasami jedyną metodą leczenia osób, których narządy przestały prawidłowo funkcjonować.

W Polsce żyje około 10 tysięcy osób z przeszczepionymi narządami. W ostatnich latach wykonywanych jest rocznie średnio półtora tysiąca takich operacji. Najczęściej przeszczepianym organem są nerki, następnie wątroba, serce i trzustka. Szacuje się, że narządy jednego dawcy mogą uratować lub przedłużyć życie 7. osobom.

W 2010 roku przeszczepiono 1277 narządów od zmarłych dawców. Nadal jednak, na krajowej liście oczekujących na przeszczep, w grudniu było 1935 osób. Na mocy obowiązującego w Polsce prawa, narządy można pobrać od każdego zmarłego, jeśli za życia nie zastrzegł, że tego nie chce i nie zgłosił tego faktu w specjalnym rejestrze sprzeciwu.

Pomimo to, lekarze rozmawiają z rodziną zmarłego. Dokumentem, który pozwala rozwiać wątpliwości jest „oświadczenie woli”, które powinno nosić się stale przy sobie. Ważne jest również poinformowanie najbliższych o swojej decyzji.

W Polsce narządy można pobrać dopiero, gdy komisja złożona z trzech lekarzy po dwukrotnym badaniu stwierdza śmierć mózgu, czyli zgon. Śmierć mózgowa jest nieodwracalna, a osoba w takim stanie jest uznana za zmarłą, mimo że jej ciało może funkcjonować z pomocą aparatury medycznej.

Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być pobrane od żywych dawców. Odsetek takich operacji jest jednak niewielki.

Kościół katolicki, który popiera ideę transplantacji, w oficjalnym stanowisku stwierdza, że ''oddawanie narządów po śmierci jest czynem szlachetnym i godnym pochwały, należy do niego zachęcać, ponieważ jest przejawem wielkodusznej solidarności''. Papież Jan Paweł II w encyklice "Evangelium vitae" nazwał decyzję o oddaniu narządów ''wzorem braterskiej miłości''.

Przeszczepy mają także świętych patronów - Kosmę i Damiana, lekarzy i męczenników żyjących w 3. wieku. Mieli oni pomóc diakonowi Wincentemu, któremu amputowali nogę zakażoną gangreną i przyszyli w to miejsce kończynę od zmarłego dawcy.

(ki)

Czytaj także

Narodzić się drugi raz

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 09:00
Obecnie w Polsce na transplantację czeka około dwóch tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej osób chce oddać narządy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 06:39
Dużą rolę odegrały media, które nagłośniły przeszczep wątroby u 6-letniego Tomka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak smakuje życie po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 09:23
- Pogoda jest ładna cały rok. Nawet jak pada, to też ma swój urok, bo powietrze jest wtedy czystsze - mówi pan Marian, któremu 18 lat temu przeszczepiono serce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transplantacja szansą na drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 08:15
W 1966 roku przeprowadzono w Polsce pierwszy udany przeszczep nerki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie powinniśmy bać się przeszczepów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 08:00
Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii uważa, że media odgrywają pozytywną rolę w informowaniu o tym, jak ważne dla zdrowia i życia pacjentów są przeszczepy.
rozwiń zwiń