Nauka

Eksperymentalny lek pomaga nawet 3 dni po zarażeniu wirusem pokrewnym Ebola

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 13:00
Wirus nazywa się Marburg i zabija 90 proc. zarażonych. Najnowsze wyniki dotyczą małp, ale i tak są niezwykle obiecujące.
Władze w Czechach zarządziły specjalne ćwiczenia w związku zagrożeniem wirusem Ebola
Władze w Czechach zarządziły specjalne ćwiczenia w związku zagrożeniem wirusem EbolaFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Marburg to kuzyn wirusa Ebola. Ma podobne objawy: wymioty, krwawienia, biegunka. Nie ma na niego leków.

Najnowsze wyniki pokazują, że można opracować leki, które pomogą nawet  chorym, u których objawy są zaawansowane. Firma, która opracowała lek, właśnie rozpoczyna testy kliniczne na ludziach.

Marburg i Ebola to wirusy zbudowane z RNA otoczonego proteinowa osłonką. Dostają się do komórek, gdzie zaczynają się namnażać. Dekadę temu Thomas Geisbert z University of Texas opracował metodę walki z takimi wirusami, która polega na podawaniu zarażonemu zwierzęciu innego RNA - tzw. siRNA, które niszczy geny wirusa. Najnowszy lek wykorzystuje tę metodę, a jego działanie wzmocnione jest dodatkowo nanocząstkami, które pomagają mu przedostać się do wnętrza komórek.

 

Obiecujące wyniki działania siRNA na wirusa Marburg dają nadzieję, że także wirusa Ebola będzie się dało pokonać za pomocą podobnej metody. Już trwają prace nad lekiem TKM-Ebola, który bazuje na siRNA, na razie jednak nie testowano go na ludziach. Amerykańska Agencja ds. Leków dopuściła na razie do użytku inny eksperymentalny lek, ZMapp.

 

(ew/Science)

Zobacz więcej na temat: Ebola medycyna NAUKA
Czytaj także

Wirus Ebola - gorączka, która zabija

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 21:00
Obecna epidemia Eboli na zachodzie Afryki jest najpoważniejszą epidemią tej choroby w notowanej historii. Czym charakteryzuje się wirus, który zbiera śmiertelne żniwo w Afryce? Czy może pojawić się w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lek, który daje nadzieję na zwalczenie wirusa Ebola

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 21:00
Eksperymentalne szczepionki i jeden lek dają nadzieję na skuteczniejszą walkę z epidemią wirusowej choroby Ebola.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia Eboli. Prawdy i mity dotyczące śmiertelnego wirusa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:04
W Hiszpanii zmarła pierwsza europejska ofiara epidemii Eboli, szalejącej w Afryce Zachodniej. Niebezpieczny wirus wywołuje objawy podobne do grypy, połączone z gorączką krwotoczną. Dlaczego znalezienie leku przeciwko Eboli jest tak trudne?
rozwiń zwiń