Nauka

2015: LHC ruszy ponownie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 21:00
Rok 2015 może okazać się kluczowym dla nauki i naszej wiedzy o wszechświecie. Ważnych odpowiedzi może dostarczyć uruchamiany ponownie europejski akcelerator cząstek - Wielki Zderzacz Hardonów.
Audio
Wielki Zderzacz Hadronów
Wielki Zderzacz HadronówFoto: Maximilien Brice/CERN

Zderzacz zamknięto dwa lata temu, by przeprowadzić remont i zwiększyć jego moc. Fizycy chcą sprawdzić, czy prawdziwa jest teoria zwana supersymetrią.

Supersymetria zakłada, że znane nam cząstki, z których składa się wszechświat, mają swoje nieznane dotąd odpowiedniki - jakby cięższe, bliźniacze rodzeństwo. Supersymetria może wyjaśnić też naturę tak zwanej ciemnej materii, czyli materii, której prawdopodobnie we wszechświecie jest sześć razy więcej niż materii zwykłej, ale nikt jej jeszcze nigdy nie widział.

Wielki Zderzacz Hadronów ma ponownie ruszyć w marcu.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: CERN fizyka NAUKA
Czytaj także

Następca LHC będzie miał 100 km obwodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:55
Wielki zderzacz okrążałby całą Genewę i był cztery razy dłuższy od LHC, który jest obecnie największy na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN donosi: restartujemy potężniejszą wersję LHC

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 17:17
Naukowcy spod Genewy ogłosili, że prace nad ponownym startem Zderzacza już się rozpoczęły. W przyszłym roku, kiedy osiągnie pełną gotowość do badań, będzie zderzał z dużo większą energią niż wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LHC: poznaliśmy dwie nowe cząstki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 15:00
Dwie nowe cząstki elementarne, składające się z kwarków dolnego (d), dziwnego (s) i pięknego (b) zaobserwowano dzięki analizie danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów. LHC na razie jest nieczynny, ale wznowi prace za kilka miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znajdź bozon Higgsa. CERN udostępnił dane

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 19:00
CERN czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych udostępniła w sieci dane z eksperymentów prowadzonych w LHC. Każdy może je za darmo przeanalizować.
rozwiń zwiń