Nauka

New Horizons rozpoczęła procedurę zbliżania do Plutona

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 12:00
Jak informuje NASA, obecnie trwa pierwsza z kilku faz zbliżania się automatycznej bezzałogowej sondy New Horizons do słynnej planety karłowatej znajdującej się poza orbitą Neptuna.

- To pierwsza misja NASA do tej odległej planety i pierwsze zbliżenie ludzkości do niebadanego miejsca w naszym Układzie - mówi Jim Green, szef oddziału do badań planet w NASA (Planetary Science Division). - Zespół sondy pracował ciężko, aby doprowadzić ją do tego miejsca i jak dotąd wszystko odbywa się bezbłędnie - dodał.

Sonda, którą w kosmos wysłano w 2006 roku, ma przelecieć kilkanaście tysięcy kilometrów na powierzchnią Plutona - a zatem niżej niż jego naturalne satelity. Wydarzenie to ma nastąpić w lipcu tego roku.

W grudniu 2014 sondę wybudzono ze stanu hibernacji, aby rozpoczęła proces podchodzenia do celu swojej misji.

Od kilku dni New Horizons fotografuje Plutona z ciągle jeszcze sporej odległości - 220 milionów kilometrów. Będzie także wykonywała pomiary, które pozwolą dokonać ewentualnych korekt w jej kursie.

Jak tłumaczą naukowcy, sonda weźmie się na poważnie do pracy dopiero na wiosnę, ponieważ dopiero wtedy kamery i spektrometry New Horizons będą w stanie dostarczyć obrazów o większej rozdzielczości niż teleskopy na Ziemi.

(ew/PAP/NASA)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia astronautyka
Czytaj także

NASA wybudziła sondę New Horizons

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:00
Amerykańska Agencja Kosmiczna zakończyła hibernację sondy, która w 2015 roku zbada Plutona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 10:00
- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2015 - ESA ma sporo planów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:01
Kolejne satelity, kolejni astronauci i kolejne rakiety. Rok 2015 będzie obfitował w różnego rodzaju misje Europejskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń