Nauka

Znamy najbardziej zadbane zabytki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 19:00
Dawny szpital Świętej Trójcy w Broniszowie w Lubuskiem, zabytkowe domy na murze miejskim w Dobrym Mieście na Warmii, zespół kopalni „Julia” w Wałbrzychu, Willa Oksza w Zakopanem i dawne magazyny zakładów włókienniczych w Łodzi. To laureaci tegorocznego konkursu "Zabytek Zadbany".
Znamy najbardziej zadbane zabytki

Wyniki poznaliśmy w Białymstoku podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami przez wyróżnienie wzorowo prowadzonych prac konserwatorskich i najlepszych rozwiązań użytkowania obiektów zabytkowych - mówi generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Podkreśla, że mimo nowoczesnych technologii, nie można ulegać pokusie upiększania zabytków. - Zabytek ma sens wtedy, jak go pokazujemy w całej prawdzie i autentyczności, by przenosił nas do przeszłości tak, żebyśmy mogli sobie wyobrazić, jak to kiedyś było - powiedział generalny konserwator zabytków.

W Białymstoku jest około 800 różnego rodzaju zabytków. Mimo możliwości pozyskania dotacji z miejskiego budżetu na ich renowację, nie wszystkich stać, by dołożyć resztę - mówi dyrektor Biura Kultury Anna Pieciul. Dotyczy to zwłaszcza osób prywatnych, będących właścicielami zabytkowych budynków. W najgorszej sytuacji są zabytki, które nie mają właścicieli, lub których status nie jest uregulowany.

Obiekty oceniane były w konkursie w pięciu kategoriach. Warunkiem zgłoszenia było ukończenie prac renowacyjnych w latach 2010-2014.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA HISTORIA architektura
Czytaj także

Ludzkie szczątki pod najstarszą szkołą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 11:33
Archeolodzy odkryli kolejne ludzkie szczątki pod Liceum im. Małachowskiego w Płocku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miała stać dwadzieścia lat. Stoi już 125!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 00:02
Emil Zola pisał o niej, że jest "niepotrzebna i potworna”. Krytyki i zjadliwe komentarze Maupassanta, Zoli i innych intelektualistów schyłku XIX wieku także poszły w niepamięć. Wieża Eiffla stoi do dziś. Była symbolem wejścia w erę techniki, a stała się symbolem Paryża i Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej odkryte w polskiej bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 12:10
4 lata temu w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie znaleziono nieznany wcześniej manuskrypt z końca XVIII w. opisujący Wyspę Wielkanocną.
rozwiń zwiń