Nauka

Czy powstaną powietrzne rezerwaty przyrody?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 01:00
Na Ziemi potrzebne są rezerwaty przyrody w przestrzeni powietrznej - podobne do tych, jakie istnieją na lądzie czy w oceanach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

O nowym pomyśle naukowcy z Argentyny i z Walii piszą w tygodniku „Science”. 

Samoloty pasażerskie, turbiny wiatrowe, a coraz częściej także drony wypełniają przestrzeń powietrzną nad naszymi głowami. Do tego dochodzą jeszcze wieżowce i kable. A to zagraża miliardom latających zwierząt.

Miliony z nich giną w wyniku kolizji z budowlami wzniesionymi przez człowieka, podkreślają badacze.

Cierpią nie tylko zwierzęta: wskutek zderzeń ptaków z samolotami czasem giną ludzie. Dlatego potrzebne są powietrzne rezerwaty przyrody: stałe - w rejonie ważnych siedlisk, lub tymczasowe na przykład na szlakach wędrówek ptaków, piszą eksperci w „Science”.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia ptaki wędrowne
Czytaj także

Polacy ratują bociany... w Libanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 12:00
Już w przyszłym tygodniu na wschodnie Mazowsze przylecą tradycyjnie setki bocianów. Większość z nich to stali bywalcy, którzy wracają w te same miejsca co roku. Część z nich jednak nie dolatuje, ginąc m.in. w Libanie, gdzie strzelanie do dziko żyjących ptaków jest swoistą rozrywką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bociania saga w Przygodzicach trwa. Gniazdo znów zasiedlone

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 22:22
Pierwszy bocian zasiedlił gniazdo bocianie w Przygodzicach, znane z transmisji online na stronie www.bociany.ec.pl. Musiał jednak przyzwyczaić się do nowego towarzystwa - pary sokołów pustułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Chile odkryto nieznanego dinozaura

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 20:20
Zespół chilijskich paleontologów odkrył szczątki nieznanego dotychczas gatunku dinozaura. Wegetariański kuzyn tyranozaura żył około 145 milionów lat temu w Patagonii.
rozwiń zwiń